W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

Narodowe czytanie Sienkiewicza na Górce Cyranowskiej [FOTO]

 Mieleckie Narodowe Czytanie A.D. 2016 –,, Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

Dzisiejsza sobota upłynęła w atmosferze wybitnej sienkiewiczowskiej powieści „Quo vadis”, wybranej w głosowaniu czytelników jako lektura na dzień Narodowego Czytania.  Wybór ten był  tym bardziej uzasadniony, że trwa Rok Henryka Sienkiewicza.

Autor podbił serca Polaków ,,Trylogią”, a dusze milionów czytelników na całym świecie –  właśnie powieścią ,,Quo vadis”. Sienkiewicz  otrzymał literackiego Nobla, najbardziej prestiżową nagrodę na świecie w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jednak tego niezwykłego wyróżnienia by nie było, gdyby nie ,,Quo vadis”, powieść, która osiągnęła wielki sukces międzynarodowy.

Tylko Sienkiewicz potrafił tak pięknie pisać o miłości, historii, umiłowaniu własnych ideałów, poświęceniu i odwadze. Te wszystkie cechy charakteryzujące prozę Sienkiewicza odnajdziemy w tej historii z czasów rzymskich, historii początków chrześcijaństwa.

 

unnamed (1) — kopia

 

W tym roku akcję mieleckiego czytania powieści „Quo vadis” zorganizowała Czytelnia Główna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu. Pracownicy Czytelni zabrali nas w podróż po miłosnych meandrach powieści, a wspólne czytanie odbyło się w centralnym punkcie miasta – na placu przed znaną wszystkim Górką Cyranowską,  u zbiegu  al. Niepodległości, ul. Szopena i ul. Biernackiego.

 

IMG_5522

 

W sobotni poranek  od godziny 10.30 było można usłyszeć fragmenty powieści interpretowane przez zaprzyjaźnionych z mielecką biblioteką wykonawców. Było profesjonalnie, barwnie,  klimat naszego spotkania przyniósł ze sobą powiew klimatu Rzymu czasów Nerona. Na scenie przy Górce Cyranowskiej pojawiły się rzymskie patrycjuszki i senatorowie.

 

 Wspólne czytania powieści o wielkiej i czystej wierze,  pięknej i uczciwej Ligii, przystojnym i odmienionym Marku Winicjuszu, szlachetnym i wiernym Ursusie, uszlachetniły to miejsce, a pogoda również dopisała.

Narodowe czytanie na Górce Cyranowskiej – takiego wydarzenia tam jeszcze nie było!

 

 

IMG_5530

IMG_5524

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Spotkanie z nieletnimi w Ośrodku Kuratorskim

Wiadomości Mielec

Oficjalne wyniki PKW wyborów samorządowych 2024 w Mielcu

Wiadomości Mielec

Dwaj mężczyźni usłyszeli zarzuty posiadania narkotyków

Wiadomości Mielec

1 Komentarz

Lilia z Mielcaa 3 września 2016 (sobota) at 15:07

Oprosze nasza gorka cyranowska a jak blyszczy od czystości podziwiam ją co dziennie jest przepieknaa od przyrodyy i czystosci a ci ludzie co tam sprzątają we dwoje to jestem pod ich wrażeniem jak onią dbają naimniejszy papierk podniosą tyle wysiłkuu wtą górke wkładją

Odpowiedz

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa