W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie

Narodowe Czytanie w Elektryku [FOTO]

W dniu 6 września 2019r., w przeddzień ogólnopolskiej akcji, Zespół Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu (popularny Elektryk) włączył się w Narodowe Czytanie 2019.

Podczas tegorocznej edycji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Ostatecznie wybrano 8 nowel. Są to:
„Dobra pani”– Eliza Orzeszkowa
„Dym” – Maria Konopnicka
„Katarynka” – Bolesław Prus
„Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
„Orka”– Władysław Stanisław Reymont
„Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefan Żeromski
„Sachem” – Henryk Sienkiewicz
„Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski


Jak napisał w specjalnym liście Prezydent Duda, są to nowele „…których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii..”
W tym szczególnym dniu, swoją obecnością zaszczycili nas znamienici goście, którzy włączyli się we wspólne czytanie nowel.

Były to panie: Emilia Żola – popularyzatorka literatury, która przez całe swoje życie zawodowe związana była z Miejską Biblioteką Publiczną, obecnie wiceprezes do spraw kultury w Polskim Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół 1893”, Aleksandra Piguła – poetka i animatorka, członkini Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej i Mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo” TMZM, w której od 2017r. pełni funkcję prezesa oraz pani Małgorzata Mikina – poetka i dziennikarka portalu wcj24.pl, również członkini mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo” TMZM.

Pierwszy fragment noweli Brunona Schulza pt.: „Mój ojciec wstępuje do strażaków” przeczytała pani Lidia Gereło – Dyrektor szkoły. W dalszej kolejności wystąpili zaproszeni goście, a także: pani Elżbieta Bąk – Wicedyrektor szkoły i pan Paweł Kolb – nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZS.

Grono uczniów reprezentowali: Alicja Ciejka z kl.3B, Maciej Kłoda z kl. 3E i Jakub Ciemięga z kl. 2E, który wraz z Robertem Rybakiem – uczniem kl. 3C zadbali o oprawę muzyczną uroczystości. Całość poprowadziła nauczycielka j. polskiego – pani Lucyna Maryniak, która wygłosiła słowo wstępne i przybliżyła wszystkim problematykę wybranych nowel. Wszyscy zgromadzeni w auli zobaczyli też przygotowane specjalnie na tą okazję wystąpienie pary prezydenckiej.
Uroczystość zorganizowały nauczycielki j. polskiego – panie: Lucyna Maryniak i Halina Bednarz oraz bibliotekarki: panie: Dorota Targosz i Marta Stachura. Za nagłośnienie odpowiadali uczniowie kl. 4C – Kacper Kopera i Nikodem Leś pod opieką pana Roberta Gancarczyka. W dekorowaniu auli pomagała klasa 3C pod opieką pana Pawła Kolba.


Fot. Paweł Łaz kl. 3E

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kultura na talerzu – kulinaria różnych krajów [FOTO]

Wiadomości Mielec

Cyrk Korona – Nowe Show jak z Bajki [FOTO]

Wiadomości Mielec

Koncert popis tańca na scenie SCK [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa