W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Informacje

Narodowy dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [FOTO]

Przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Mieleckiego oddali cześć bohaterom podziemia niepodległościowego – w ramach obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W tym roku święto uczczono w nowej scenerii – Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych, który oficjalnie odsłonięty i oddany do użytku został we wrześniu ubiegłego roku. Pomnik, znajdujący się na zboczu Góry Cyranowskiej w Mielcu, jest największym w Polsce monumentem upamiętniającym bohaterów podziemia antykomunistycznego.

Uroczystości przed pomnikiem odbyły się w środę, 1 marca, z inicjatywy Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu. Udział w nich licznie wzięli przedstawiciele rodzin żołnierzy, samorządów, organizacji patriotycznych i harcerzy. .

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym od 2011 roku. Dlaczego święto przypada na 1 marca? To tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zapewniając aprowizację, schronienie i łączność.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Bezpieczne Wakacje – działania policjantów

Wiadomości Mielec

Mali Rzeszowiacy na Jarmarku Ludowym

Wiadomości Mielec

Mielczanin Roku 2023 według czytelników Korso

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa