W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Nie spotkamy już ”Hrabiny” w Sokolach

Nadleśnictwo Tuszyma Lasy Państwowe poinformowało, że pomimo wysiłków służb weterynaryjnych nie udało się wyleczyć klaczy „Hrabiny”.

Prawdopodobną przyczyną upadku było zatrucie z dokarmiania przez odwiedzających konie w zagrodzie.

Pobrane próbki krwi być może pozwolą stwierdzić przyczynę upadku.

Nadleśnictwo ponownie apeluje o niedokarmianie koni.

– Wydawało się, że po podaniu leków domięśniowo i dożylnie wróciła do zdrowia, ale w ubiegły piątek poczuła się gorzej, zaczęła polegiwać i miała trudności z ustaniem na nogach – informuje Artur Święch z Nadleśnictwa Tuszyma. – Odizolowaliśmy ją od pozostałych koni w brogu i lekarz podał jej leki przeciwzapalne, rozkurczowe oraz leki, które podaje się przy zatruciach. W sobotę rano dostała leki dożylnie i znów zaczęła czuć się lepiej. Również w sobotę dostała domięśniowo leki wzmacniające i przeciwzapalne, w niedzielę czuła się zupełnie dobrze i taki stan trwał do poniedziałku do godzin południowych. Niestety, stan chorobowy wrócił ze zdwojoną siłą w poniedziałek wieczorem – leżała i nie podnosiła się, oczywiście dostawała leki, we wtorek rano wydawało się, że wróci do zdrowia, bo zaczęła się podnosić. Niestety, jej stan pogorszył się we wtorek wieczorem i w końcu w środę padła – opisuje leśnik.

Klacz Hrabina miała 5 lat. Przez ten cały czas była pod stałą opieką weterynarza i leśników. Na wszelki wypadek od czwartku pozostałe konie zamknięto w brogu, będą na diecie, dostaną leki wzmacniające, przeciw zatruciom, przeciwzapalne, pobierana zostanie krew do badań.

Foto: P. Żydzik-Gruszecka

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa