W Cieniu Jupiterów Mielec
navigator
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

Nie żyje Maria Błażków

W czwartek 22 grudnia po długiej walce z chorobą zmarła Maria Błażków –długoletnia dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu.

Maria Błażków urodziła się w 1956 roku w Mielcu. Była absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu.

W 1977 roku ukończyła Państwowe Studium Kulturalno-Oświatowe i Bibliotekarskie w Krośnie oraz kierunek: bibliotekoznawstwo i informacja naukowa na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, uzyskując tym samym tytuł magistra bibliotekoznawstwa.

Pracę zawodową rozpoczęła w 1977 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Podleszanach, jako kierownik filii tej placówki w Woli Mieleckiej. W sierpniu 1978 roku przeszła do Biblioteki Robotniczego Centrum Kultury w Mielcu, w latach 1990 – 1992 była kierownikiem tej placówki. Po przejęciu Biblioteki RCK przez Miejską Bibliotekę Publiczną w grudniu 1992 roku powróciła na stanowisko bibliotekarza.

W 1997 roku została mianowana zastępcą dyrektora Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu do spraw Biblioteki. Funkcję tę sprawowała do 2016 roku, kiedy to z powodu choroby odeszła ze stanowiska. Jako dyrektor biblioteki przyczyniła się do unowocześnienia placówki m.in. poprzez jej stopniową komputeryzację. Maria Błażków była również aktywną działaczką społeczną – w latach 2010-2015 pełniła funkcję wiceprezesa w Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu.

Współpracowała również z Klubem Środowisk Twórczych, Klubem Miłośników Lotnictwa i Grupą Literacką „Słowo”. Działała również w Funduszu Charytatywnym im. Brata Alberta w Mielcu.

Została wyróżniona medalem „Za Zasługi dla Bibliotekarstwa i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich” oraz odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa