5 czerwca wielu mielczan odwiedziło głośno zapowiadaną imprezę w skansenie w Kolbuszowej. Odbyła się tam Prezentacja Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków.
Prezentacja Twórczości Ludowej była wyjątkowa, pełna wspomnień związanych z przemysłami i rzemiosłem puszczańskim oraz bogata w obrzędowość z towarzyszącą jej muzyką i śpiewem.
Można tam było podziwiać wiele dawnych rzemiosł, zapomnianych już dzisiaj, a w tym: bednarstwo, toczenie wrzecion na tokarce napędzanej smykiem, plecenie z korzenia wikliny i słomy, wytop dziegciu, pszczelarstwo, garncarstwo, kowalstwo, szewstwo, stolarstwo, bibułkarstwo, wycinankarstwo, rzeźbiarstwo i malarstwo.
Niecodzienną okazją do doświadczania tradycji była prezentacja prac związanych z dawnymi sposobami obrabiania lnu. Przędzenie na przęślicy, międlenie czy cierlenie to niespotykane dziś czynności.
Na scenie wystąpiło ponad 200 artystów. Zagościły tam m.in. „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego oraz Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” w składzie z orkiestrą.
Imprezę Patronatem Honorowym objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.
[nggallery id=172]