W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Niezwykły bohater ziemi mieleckiej

Dnia 3 marca 2017 roku, w związku z przypadającym 6 marca br. Europejskim Dniem Pamięci o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz 9 marca, w którym przypada 75. rocznica Zagłady Żydów mieleckich, odbędzie się niezwykła lekcja historii dla uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.

Prelekcja zostanie przeprowadzona przez ucznia Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu w ramach VIII Ogólnopolskiej Edycji Projektu Edukacyjnego – Kamienie Pamięci. Celem projektu jest upamiętnianie w społeczności lokalnej Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.  


Podczas lekcji uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika będą mieli możliwość wysłuchania prelekcji, połączonej z prezentacją multimedialną,  o 94 letnim Eugeniuszu Szyfnerze jako najstarszym w Polsce Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata i jednocześnie  mieleckim bohaterze z czasów II wojny światowej.

Najstarszy w Polsce Sprawiedliwy, którym jest Eugeniusz Szyfner, jest absolwentem Państwowego Gimnzjum im. S. Konarskiego (1946 rok) oraz Państwowego Liceum Ogólnokształcącego im. S. Konarskiego w Mielcu (matura w 1948 roku).
Prelekcję, połączoną z prezentacją multimedialną, przygotował Michał Czaja z klasy 1 AI z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu, który omówi biografię Eugeniusza Szyfnera, ukazując Jego bezinteresowną pomoc w ratowaniu i ukrywaniu wraz z rodzicami Katarzyną i Józefem Szyfnerami 9 Żydów.

Przedstawi on także okres powojenny w życiu mieleckiego bohatera, w którym Eugeniusz Szyfner jako społeczny edukator Holokaustu organizował każdego roku wyjazdy do Oświęcimia, gdzie przedstawiał ogrom hitlerowskiego bestialstwa.
W dalszej części prelekcji uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu zwróci także uwagę i podkreśli, że bezinteresowna pomoc w ukrywaniu przez Szyfnerów, podczas okupacji hitlerowskiej, 9 Żydów została doceniona przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie, który 6 listopada 1996 roku przyznał Eugeniuszowi Szyfnerowi i pośmiertnie Jego matce Katarzynie Szyfner tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

 


W końcowej części prezentacji multimedialnej uczeń przedstawi uhonorowanie naszego bohatera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który w dniu 17 marca 2016 roku w Łańcucie odznaczył Eugeniusza Szyfnera Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

£añcut, 17.03.2016. Prezydent RP Andrzej Duda (P) podczas odbywającej siê na zamku w £añcucie ceremonii wręczenia odznaczeñ pañstwowych Polakom ratującym żydów, 17 bm. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przebywał z wizytą na Podkarpaciu. W Markowej otworzy Muzeum Polaków Ratuj¹cych żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. PAP/Darek Delmanowicz

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Wypadek z udziałem 17-letniej rowerzystki

Wiadomości Mielec

Jubileusz Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Wypadek z udziałem rowerzystki

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa