W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Nobel dla radomyślanki?

Aleksandra Snuzik z Radomyśla Wielkiego prowadzi badania dotyczące leku zwalczającego śmiertelnie niebezpieczną odmianę malarii. W ubiegłym roku była w Ghanie, gdzie zajmowała się chorymi dziećmi.

17-letnia Ola od ponad 3 lat prowadzi badania naukowe na temat zwalczania pasożytów człowieka związkami, które izoluje z polskiej cebuli. W pracach nad nowym farmaceutykiem pomagają jej brytyjscy naukowcy. – Badam to, w jaki sposób związek, który syntetyzuję, może zabić malarię. To związek, którego aktywność opiera się na siarce, jaką zawiera cebula – opowiada Aleksandra Snuzik.

Ostatnio o swojej naukowej przygodzie opowiadała w telewizyjnej „Dwójce” – wywiad można obejrzeć tutaj:

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/35826308/polska-nastolatka-z-szansa-na-nobla

Nieco więcej o Oli

Aleksandra Snuzik – uczennica 2 klasy Niepublicznego Liceum Akademeia High School w Warszawie, stażystka w Zakładzie Parazytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest absolwentką Szkoły Podstawowej w Radomyslu Wielkim i Niepublicznym Gimnazjum w Mielcu. Następnie rozpoczęła naukę w V Liceum Ogólnokształcącym im A. Witkowskiego w Krakowie, od października 2016 realizowała indywidualny tok nauczania z biologii, poźniej również z chemii. Brała udział w Olimpiadzie Biologicznej osiągając najwyższy wynik w woj. małopolskim. Została stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

W związku z dynamicznym rozwojem badań naukowych, które od stycznia 2017 r. prowadzi w Warszawie – w kwietniu 2017 r. została uczennicą i stypendystką Akademeia High School, realizując program matury brytyjskiej A-levels (rozszerzenia: matematyka, fizyka, biologia, chemia) z językiem angielskim jako językiem wykładowym.

Badania naukowe

1. Wpływ lotnych frakcji fitoncydów ekstrahowanych z Allium cepa (cebula zwyczajna) na czynności życiowe Paramecium caudatum (pantofelek ogoniasty)

Badania prowadzone były przy współpracy z Instytutem Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie oraz Instytutem Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie uczęszczała na wykłady z protozoologii praktycznej. Ola jako pierwsza opisała mechanizm porażenia wspomnianego pierwotniaka – pantofelka ogoniastego (rozpad układu srebrochłonnego), przez co została zarekomendowana przez Polską Akademię Nauk do European Union Contest for Young Scientist (wygrała nagrodę specjalną).

2. Zwalczanie endopasożytów człowieka syntetycznie otrzymywanymi fitoncydami.

Badania prowadzone w Zakładzie Parazytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, pod opieką prof. dr hab. Marii Doligalskiej. W Zakładzie Parazytologii UW Ola odbywa dwuletni staż badawczo rozwojowy. Badania prowadzone są również przy współpracy z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Badania prowadzone są na Trichinella spiralis (włosień kręty), który wywołuje nieuleczalna chorobę człowieka – włośnicę. Ola w swoich badaniach wykazała, że związek, który syntetyzuje, unieczynnia dwa kluczowe dla infekowania człowieka związki- proteazę cysteinową oraz koenzym A. Badania prowadzone są obecnie na zwierzętach- podawanie domięśniowo tego związku wykazuje 100% skuteczność w zwalczaniu larw. Larwy tracą zdolności obronne przed enzymami trawiennymi żywiciela. Aplikacja takiego związku po zabiciu np. dzika zapewni ochronę przed zakażeniem larwami – mięso zarażone włośnicą zostanie strawione, łącznie z larwami. Niniejszy związek jest obecnie przygotowywany do procesu patentowania.

3. Falcypaina jako cel terapii w leczeniu supermalarii.

 

 

Podczas wizyty w Jenner Institute of Oxford University, Ola została zapoznana z problemem lekoopornej malarii, nad którą prowadzone są obecnie prace. Dzięki zajęciom na Oxford University postanowiła sprawdzić wpływ syntetyzowanego przez nią związku na Plasmodium falciparum (zarodziec sierpowy) – wywołujący najostrzejszą z odmian malarii.

Aby prowadzić badania naukowe Ola w sierpniu ubiegłego roku wyjechała do Ghany, gdzie pracując z osobami chorymi na trąd (w tzw. Leprosy camp – obóz dla trędowatych) udowodniła, że wspomniany związek nie pozwala znikać pasożytom do erytrocytów. To znaczy, że cykl życiowy czynnika wywołującego malarię zostaje przerwany, co daje szansę na bardzo szybkie i tanie leczenie. W Ghanie jako wolontariuszka pracowała w szpitalu na oddziale pediatrycznym oraz w szpitalnym laboratorium. Dodatkowo, w pobliskich szkołach prowadziła zajęcia dla dzieci na temat kultury oraz języka polskiego.

Od tego roku prowadzi badania naukowe na temat medycyny regeneracyjnej – optymalizacja procesu namnażania komórek STEM. Badania będzie prowadziła przy współpracy z czołowymi uniwersytetami z USA.

 

 

W lipcu 2017 Ola (na zdjęciu w środku) reprezentowała Polskę podczas London International Youth Science Forum, w którym brało udział ponad 465 uczestników z 67 krajów. Ola była prelegentem podczas konferencji. Wspomniana konferencja naukowa odbywała się w Imperial College London. Podczas pobytu w Anglii gościła w Jenner Institute at Oxford University, gdzie odbywała konsultacje oraz szkolenie w laboratorium.

Plany

Za kilka miesięcy będzie aplikowała do 7 najlepszych uniwersytetów w USA: min. Harvard University, Stanford, Columbia, etc. Swoją edukację chciałaby kontynuować w Stanach Zjednoczonych na Harvard University Warunkiem aplikacji jest zdanie serii egzaminów SAT (matematyka, biologia, chemia, test kompetencji językowych, test myślenia krytycznego). Ola chce studiować medycynę, kurs ten trwa 8 lat. Chce zająć się medycyną regeneracyjną oraz ukończyć specjalizację transplantologiczną.

Osiągnięcia

European Union Contest for Young Scientist – nagroda specjalna

Explory – finalistka

Młody Wynalazca – nagroda specjalna

Genus Olympiad (USA) – pierwsza w historii nominacja Polski do finału

Invention and Innovation Show – wyróżnienie

Google Science Fair – reprezentantka Polski

Science Bazaar (UK) – 1 miejsce,

FameLab LIYSF (UK) – laureatka

1 lutego 2018 Radomyslwielki.pl

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Dofinansowanie rozwoju zrównoważonego i ekologicznego systemu transportu publicznego

Wiadomości Mielec

Głosowanie będzie w SP 3 (nowa hala sportowa szkoły) a nie w MPGK

Wiadomości Mielec

Chorzelowiacy Przepędzili Zimę i Przywitali Wiosnę [VIDEO, FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa