W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje Kultura i nauka

Noc Muzeów w Jadernówce

W sobotę 20 maja kolejna edycja Nocy Muzeów. W „Jadernówce” jak zwykle program obraca się w sferach fotografii.

Początek nastąpi o godzinie 15.00 otwarciem wystawy „50-lecie zdobycia mistrzostwa Polski w piłce nożnej przez piłkarzy Stali Mielec”. To ważny jubileusz, choćby z tego względu, że nie wiadomo czy doczekamy takiego święta ponownie w najbliższej przyszłości. Będzie to 30 fotografii autorstwa Jerzego Jarosza, które zaprezentujemy w naszej Galerii Na Płocie.

O godzinie 16.oo zaplanowano otwarcie wystawy „Tomasz Marosz ma Głos”. Tytuł nawiązuje do pracy fotoreporterskiej Tomasza Marosza w gazecie „Głos Mielecki”, który był kontynuatorem gazety zakładowej WSK PZL Mielec – „Głos Załogi”. Będzie to zestaw fotografii czarno-białych i kolorowych z lat 90. Choć mineło od tamtej pory zaledwie 30 lat, to miasto w tym czasie zmieniło się bardzo i wiele miejsc jest dziś nie do poznania. Na wystawie obecny będzie autor, który podzieli się z nami swoimi refleksjami.

Od tej samej godziny czynna będzie wystawa poświęcona 70 rocznicy uruchomienia w nowo wybudowanym Domu Kultury w Mielcu, związkowego kina „Metalowiec”. Oprócz zabytkowych projektorów z kina pokażemy zestaw archiwalnych fotografii dotyczących działalności kina w latach 60.i 70.

Na godzinę 18.00 zaplanowano seans z „Wilkiem i zającem” – pokażemy dwie kultowe kreskówki przy użyciu   zabytkowego projektora Ruś z przełomu lat 70. i 80.

I wreszcie o godzinie 20.00 kolejne spotkanie z cyklu OPOWIEŚCI MUZEALNE, tym razem ciekawa historia niemieckiego fotografa Kurta Hipperta, który pracował w Zakładach Lotniczych Flugzeugwerke Mielec jako architekt i fotograf.  Hippert jest autorem reportażu z zagłady mieleckich Żydów w marcu 1942 roku – pokażemy 16 nowych, nieznanych dotąd zdjęć z tego wydarzenia. Ponadto zaprezentujemy komplet pocztówek z widokami Mielca, które Hippert wykonał podczas pobytu w Mielcu i wydał w Berlinie. Poznamy też jego biografię, która dotychczas była zagadką. Podczas spotkania poczęstujemy gości dobrą kawą przygotowaną przez restaurację Fratelli w Mielcu.

Ponadto w godzinach między 16 a 20 będziemy chętnym gościom wykonywać portrety gabinetowe z natychmiastowym wydrukiem.

Może to być świetna pamiątka z udziału w Europejskiej Nocy Muzeów 2023.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Bezpieczne Wakacje – działania policjantów

Wiadomości Mielec

Mali Rzeszowiacy na Jarmarku Ludowym

Wiadomości Mielec

Mielczanin Roku 2023 według czytelników Korso

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa