Slider
Image default
Imprezy masowe i koncerty Kultura i nauka Plakaty

Noc Muzeów w „Jadernówce”

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w „Jadernówce” w całości poświęcona jest fotografii – dziedzinie, która jest naszą domeną. Postanowiliśmy tym razem przybliżyć nieco czas tzw. przedfotograficzny – zaprezentujemy działanie urządzeń, które wykorzystywało światło i często służyły do portretowania, ale nie były jeszcze techniką pozwalającą na utrwalenie obrazu.

Zespół pracowników „Jadernówki” zbudował kilka takich urządzeń: camera obscura, camera lucida, stanowisko do portretów cieniowych. Pokażemy jak działała laterna magica – prezentując obrazki malowane na szkle.Każdy gość będzie mógł sam spróbować obsłużyć każdy z przyrządów.

Ponadto zaprezentujemy wystawę „Zawód fotograf”, która w jednej części pokaże fotografów przy pracy – zdjęcia dzięki uprzejmości Agencji Fotografów FORUM, w drugiej zaś części zaprezentujemy nasze zbiory fotograficzne w szerszym ujęciu – będą więc nie tylko stare aparaty, ale także powiększalniki, kopiarki, kamery i projektory filmowe, lampy błyskowe, światłomierze, filtry i obiektywy, kasety na szklane płyty sprzęt ciemniowy.

Na stałej ekspozycji w dawnym Zakładzie Fotograficznym Jadernych także pojawią się nowe elementy, między innymi dwa obrazy olejne – jeden malowany przez Augusta Jadernego w 1901 roku, drugi autorstwa Bronisławy Jadernowej z roku 1904.

Niewątpliwą atrakcją dnia będzie specjalnie na tę okazję przygotowany pokaz zdjęć przedwojennego Mielca w technice 3D.

Wieczorem zaś zapraszamy na koncert wyjątkowej formacji Kraków Street Band.

 

 

 

 

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja