W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Nowa metoda leczenia nowotworów dróg żółciowych jest już dostępna dla podkarpackich pacjentów

Pierwszy w województwie zabieg endoskopowej, endoluminalnej ablacji guza wnęki wątroby falami radiowymi wysokiej częstotliwości (EL-RFA), wykonano w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Operował zespół gastroenterologów Kliniki – lek. med. Robert Staroń, dr n. med. Łukasz Krupa oraz lek. med. Jacek Rzucidło wraz z zespołem pielęgniarek z Centralnej Pracowni Endoskopowej i zespołem anestezjologicznym.

Pierwszy zabieg w regionie

Operowana pacjentka w wieku 81 lat cierpi na zaawansowanego, nieresekcyjnego raka spływu dróg żółciowych typu Bismuth III b. Z uwagi na pogorszenie jej stanu zdrowia i dyskwalifikację z leczenia chirurgicznego zadecydowano o wykonaniu endoluminalnego RFA – jest to stosunkowo nowa metoda w paliatywnym leczeniu raka dróg żółciowych. Zabieg wykonano przy pomocy elektrody wprowadzanej endoskopowo w miejsce zwężenia nowotworowego, przez którą aplikuje się fale radiowe wysokiej częstotliwości wytwarzane w specjalnym generatorze. W wyniku aplikacji energii dochodzi do podgrzania patologicznej tkanki, do temperatury 80 st. C, co prowadzi do martwicy i jej stopniowego oddzielenia. 

Z uwagi na rozległość zmian, pacjentka wymagała czterech aplikacji na drogi żółciowe. 

Po zakończeniu zabiegu, ponownie skontrolowano radiologicznie drogi żółciowe, wykluczając powstanie przetoki żółciowej. Przy pomocy cewnika z balonem usunięto martwiczą tkankę, a następnie do prawego i lewego przewodu wątrobowego wprowadzono dwie protezy. Pacjentka w dobrym samopoczuciu opuściła klinikę 3 dni po zabiegu.

Termoablacja to uznana metoda paliatywnego leczenia guzów wątroby i trzustki

Dzięki energii dostarczonej bezpośrednio „od wnętrza zmiany” dochodzi do udrożnienia dróg żółciowych przy minimalnym ryzyku uszkodzenia naczyń wnęki wątroby i innych okolicznych tkanek oraz powstania przetoki żółciowej. Termoablacja wydłuża żywotność wprowadzonych protez i na dłuższy czas zabezpiecza pacjentów przed rozwojem żółtaczki zaporowej oraz zapalenia dróg żółciowych. Zabiegi na stałe weszły do portfolio Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych i będą oferowane pacjentom z obszaru województwa podkarpackiego cierpiącym na nowotwory dróg żółciowych.

W Klinice Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych w Szpitalu im. F. Chopina, rocznie wykonywanych jest ponad 1000 badań cholangiopankreatografii wstecznej ECPW oraz 1000 zabiegów endosonografii  EUS. To ośrodek, który wykonuje największą liczbę zabiegów endoskopowych na trzustce i drogach żółciowych w kraju. 

W trakcie zabiegów ECPW wykonywane są procedury lecznicze w chorobach dróg żółciowych i trzustki. Większość tych zabiegów wykonywana jest u pacjentów chorych onkologicznie oraz w stanach zagrożenia życia.

Klinika dysponuje najnowocześniejszym sprzętem, który umożliwia skuteczne przeprowadzanie wymienionych zabiegów. W ostatnim czasie zakres procedur Kliniki został poszerzony o cholangioskopię SpyGlass. 

Duże doświadczenie personelu lekarskiego w zakresie zaawansowanej endoskopii znalazło uznanie wśród organizatorów najważniejszych konferencji z pokazami endoskopowymi w Polsce i Europie.

Od kilku lat zespół endoskopowy jest zapraszany na liczne zjazdy i konferencje o randze międzynarodowej, gdzie wykonuje skomplikowane zabiegi endoskopowe „na żywo”. W Klinice od kilku lat szkolą się lekarze i pielęgniarki endoskopowe nie tylko z całej Polski, ale także Europy i Wielkiej Brytanii.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Sukces Karoliny uczennicy z Padwi Narodowej

Wiadomości Mielec

Potrącenie rowerzystki na ul. P. Skargi w Mielcu

Wiadomości Mielec

Koncert Wiosenny Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa