Funkcjonariusze przestrzegają przed oszustami, którzy włamują się na konta portali społecznościowych, po czym wysyłają wiadomości do widniejących tam znajomych i za pomocą wyłudzonego kodu BLIK, okradają konta bankowe.
To nowa metoda oszustwa, która opanowała cały kraj. Kilkanaście zgłoszeń o podobnych przestępstwach przyjęli w ostatnim czasie mieleccy policjanci.
BLIK to polski system płatności mobilnych, który umożliwia użytkownikom smartfonów dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacanie i wpłacanie gotówki w bankomatach oraz wykonywanie przelewów międzybankowych.
W ostatnim czasie do Komendy Powiatowej Policji w Mielcu zgłosiło się kilkanaście osób, którym oszust „wykradł” dane do konta na profilu społecznościowym, a następnie za pomocą komunikatora w wiadomości poprosił znajomych o podanie kodu BLIK, który miałby posłużyc do dokonania płatności. Z relacji zgłaszających wynika, że wiarygodności całej sytuacji dodał fakt, że rzekomy znajomy, nie prosił o gotówkę, a przedstawił historię o tym, że przydarzyła mu się trudna sytuacja np. zgubiony portfel, skradziona torebka, brak pieniędzy na powrót do domu, itp. Dodatkowo obiecał, że odda pieniądze, które uzyskał za pomocą tak zwanego „blika” jeszcze tego samego dnia albo następnego.
Policja apeluje o ostrożność, wskazując, że to nowa metoda, którą posługują się oszuści wyłudzający pieniądze. Kradną w internecie „tożsamość osoby”. Następnie podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie, proszą jej znajomych o podanie numeru BLIK, którzy w rzeczywistości służy im do wypłaty gotówki w bankomacie.
Policja wskazuje, że uważne i ostrożne korzystanie z urządzeń z dostępem do internetu, może zapobiec oszustwu. Należy pamiętać o pilnowaniu haseł dostępowych, o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania, czy o nieotwieraniu maili od nieznanych nadawców. Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych.
Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości, swojego loginu oraz hasła, warto bowiem zauważyć, że oszuści nie wykorzystują żadnej luki w systemie BLIK. Przestępcza działalność w tym wypadku polega na wykorzystaniu zaufania i wprowadzeniu w błąd ofiary. Jedyną metodą na obronę przed takim atakiem jest czujność i bezwzględna asertywność w wypadku próśb o przekazywanie komuś kodu BLIK.