Odpowiedzi na bieżące pytania mieszkańców
Po dużym sukcesie serii edukacyjnej „999. Trzy Dziewiątki”, którą stworzyło mieleckie Pogotowie Ratunkowe z myślą o mieszkańcach, pojawił się pomysł, aby kontynuować ideę dialogu ze społecznością.
– Oczywiście są tematy uniwersalne, które są ważne przez cały rok, bo dotyczącą ogólnych zasad korzystania z systemu opieki zdrowotnej, a ratownictwa w szczególności i właśnie takie poruszaliśmy w pierwszej serii, ale są też bardziej „sezonowe”, z którymi mieszkańcy zwracają się do nas bezpośrednio lub przez media. I o nich zdecydowaliśmy się mówić w serii „Z ręką na pulsie”- mówi Maria Napieracz, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Mielcu.
Pierwsza edycja, która liczyła 25 odcinków pokazała, że zainteresowanie profilaktyką zdrowotną i dbałością o bezpieczeństwo jest ogromne. – Zdarzały się odcinki, które miały na Facebooku nawet ponad 100 tys. zasięgu, po 120 udostępnień, 16-20 tysięcy wyświetleń. Do tego dochodzi nasza strona internetowa www.pogotowie-mielec.pl, na którą mieszkańcy również bardzo chętnie wchodzą, by oglądać „Trzy Dziewiątki”. Filmiki są dostępne także na youtubowym kanale Mielec112. Okazało się, że to jest doskonały sposób na szybkie przekazywanie podstawowej wiedzy, która może ratować zdrowie i życie, czy też przyspieszać akcję ratunkową, pomaga zareagować właściwie i na czas – mówi Aneta Dyka-Urbańska, rzecznik prasowy Pogotowia Ratunkowego, współtwórca serii, która powstaje pod nadzorem merytorycznym rat. med. Wojciecha Idziora i jest realizowana technicznie przez Mikołaja Kopcia.
– Tym razem kierowaliśmy się sugestiami odbiorców, którzy pytali m.in. o to, jak się zachować po ukąszeniu przez żmiję, kleszcza. Zastanawiają się, czy w związku z dużą liczbą komarów, mogą one stać się szczególnie groźne, a także o co chodzi z poparzeniem barszczem Sosnowskiego, itp. – mówi Maria Napieracz, dyrektor pogotowia. – To tematy typowo letnie, o które teraz pytania dosłownie się nie kończą. Ludzie zaznaczają, że informacji niby jest mnóstwo w internecie, ale trudno ocenić wiarygodność źródła i zdać się na wskazówki ludzi, o których kompetencjach nic nie wiadomo. Skoro tak odpowiedzialni, świadomi i ambitni odbiorcy zaznaczyli, że nam ufają i chcą od nas czerpać wiedzę, nie mogliśmy zrobić nic innego, jak tylko wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom.
Pierwszy odcinek serii z udziałem rat. med. Bartosza Klechy, który opowiada o tym, jak postąpić w razie ukąszenia przez żmiję, jest już na Facebooku Szkoły Ratownictwa Medycznego w Pogotowiu Ratunkowym w Mielcu i na Mielec112. Warto zaglądać także na stronę mieleckiego pogotowia.