W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Nowa strona internetowa DK SCK

Samorządowe Centrum Kultury uruchomiło w styczniu nową stronę internetową. Strona spełnia wymogi dostępności dla osób niepełnosprawnych.

Nowy interfejs, odpowiedni krój i wielkość czcionki, tła i kontrasty, alternatywne opisy fotografii, a także maksymalne uproszczenie obsługi strony – to podstawowe zmiany, które pozwolą na łatwiejsze użytkowanie niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności użytkownika serwisu.

Kultura bardziej dostępna 

Wymóg dostosowania stron internetowych instytucji państwowych i samorządowych do wymagań osób niepełnosprawnych wprowadziła ustawa Sejmu RP, według której serwisy urzędów i jednostek samorządowych muszą być zgodne ze standardami WCAG 2.1AA. Nieprzekraczalnym terminem dostosowania stron do tych wymogów był 2020 r. 

Całkowita przebudowa strony SCK była koniecznością, aby zapewnić szeroką dostępność do niej osobom niepełnosprawnym o szeregu różnych dysfunkcji. SCK, drogą zapytań ofertowych adresowanych do firm specjalizujących się w tworzeniu takich stron, ostatecznie wybrało ofertę firmy z Torunia – Concept Intermedia.

Przyjazne zmiany

Jakie zmiany są najbardziej oczekiwane przez osoby niepełnosprawne? Z pewnością jednym z najważniejszych elementów jest logiczne rozmieszczenie na stronie kluczowych treści czyli przyjazny interfejs. Chodzi o to, aby użytkownik sprawnie i szybko znajdował potrzebne mu informacje. Ważne są także takie elementy, jak m.in.: wielkość i rodzaj stosowanej na stronie czcionki (kluczowe dla osób niedowidzących), kontrast, kolor tła,  alternatywne opisy zdjęć i grafik, możliwość obsługi witryny jednym klawiszem, poprawne działanie na wszystkich przeglądarkach. Podstawowym celem, jaki przyświecał tworzeniu nowej strony SCK, było takie rozmieszczenie treści na stronie, aby ich odbiór odbywał się szybko i bezproblemowo, a nawigacja po stronie – łatwa i intuicyjna. 

Gotowi na kulturę w sieci?

Własne strony, dostosowane dla użytkowników z niepełnosprawnościami, mają również: Miejska Biblioteka Publiczna SCK, Muzeum Regionalne SCK, a w najbliższej przyszłości uzyskają ją także: Dom Kultury SCK i Kino „Galaktyka”.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa