W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Kultura i nauka

Nowa wystawa w Pałacyku Oborskich

Władysław Żurawski (1888-1963). Malarz, grafik, rysownik.

Od 26 stycznia do 5 maja 2018 w murach Muzeum Regionalnego SCK w Mielcu- Pałacyku Oborskich można zwiedzać nową czasową wystawę poświęconą postaci Władysława Żurawskiego.

Był to wybitny artysta głównie drzeworytnik okresu 20-lecia międzywojennego i czasów powojennych. W latach 1944-1951 oraz od 1958 roku aż do śmierci mieszkał w Mielcu. Przez kilka lat uczył także w Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym im. S. Konarskiego (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. S. Konarskiego)

W jego pracach czuć kresowy klimat małych miasteczek, barwność huculszczyzny, radość codziennego życia. Stawiany jest obok najwybitniejszych grafików polskich czasu międzywojennego takich jak Władysław Skoczylas czy Zofia Stryjeńska. Zdobywał nagrody na licznych konkursach w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Niestety został zapomniany w okresie PRL-u.

Na wystawie można zobaczyć znaczną ilość prac artysty zarówno drzeworytów ale też obrazów olejnych i akwarel. Tematyka przedstawień jest przeogromna: portrety, scenki rodzajowe, wyobrażenia pór roku, widoki Mielca i wiele innych. Nie zabraknie także przyrządów malarskich i drzeworytnicznych: palety malarskiej, sztalug, różnego rodzaju rylców.

Przypominamy, że główna siedziba Muzeum mieszcząca się w Pałacyku Oborskich jest czynna dla zwiedzających od poniedziałku do soboty. W soboty obowiązuje wstęp wolny do Muzeum (http://www.muzeum-mielec.pl/index.php/godziny-otwarcia)

W Pałacyku można kupić także album poświęcony postaci Władysława Żurawskiego wydany z okazji wystawy z licznymi reprodukcjami i rozbudowanym życiorysem artysty w cenie 48 zł.

Zapraszamy do zwiedzania i zakupów!

 

Muzeum Regionalne SCK w Mielcu – Pałacyk Oborskich

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Warsztaty cukiernicze z Teresą Pogodą [FOTO]

Wiadomości Mielec

Międzyszkolny Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych [FOTO]

Wiadomości Mielec

„3…2…1…odpalone święta” – na placu AK i w SCK [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa