W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje

Nowe drzwi w kościele pw. MBNP [FOTO]

Od niedawna w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy możemy podziwiać nowe drzwi do świątyni. Jest to pierwszy etap wymiany kompletu.

W kościele zostały zamontowane pierwsze nowe drzwi frontowe przedstawiające Chrystusa Zmartwychwstałego (z napisem: JA JESTEM ZMARTWYCHWSTANIE I ŻYCIE) oraz Chrystusa ze św. Tomaszem (z napisem: PAN MÓJ I BÓG MÓJ). Operacja wymiany drzwi trwała prawie 7 godzin. Nowe dzieło jest monumentalne i piękne. Oba skrzydła ważą w sumie kilkaset kilogramów.

Wymiana drzwi głównych w kościele jest niewątpliwie dużym przedsięwzięciem. Stare drzwi dożywają już swoich dni, mają bowiem ponad 40 lat. Wykonane zostały z drewna, a przez lata eksploatacji po prostu się zużyły. Powstały szpary i przez to nie trzymają ciepła. Poza tym nie przystają już do nowej estetyki kościoła XXI w.

Wymiana drzwi odbywać się będzie etapami. Według przyjętego harmonogramu kolejne drzwi będą wykonywane i montowane systematycznie w odstępach mniej więcej półrocznych.

Projekt wszystkich 4 drzwi wykonał artysta-rzeźbiarz Marek Benwiat z Tarnowa.

Umieszczony na drzwiach program ikonograficzny i jego symbolika (patrząc od lewej):

Drzwi nr 1: Św. Piotr („Ty wiesz, że Cię kocham”) i św. Paweł („Wiem, komu zaufałem”)
drzwi nr 2: Pieta („Oto Matka Twoja”) i Ukrzyżowanie („Wykonało się!”)
drzwi nr 3: Zmartwychwstanie („Ja jestem Zmartwychwstanie i Życie”) i Chrystus ze św. Tomaszem („Pan mój i Bóg mój”) – WYKONANE I ZAMONTOWANE
drzwi nr 4: Kardynał Stefan Wyszyński („Wszystko postawiłem na Maryję”) i ks. Jerzy Popiełuszko („Zło dobrem zwyciężaj”).
Systematyka pracy przy drzwiach wygląda następująco: najpierw artysta rzeźbi postacie w glinie, które są następnie odlewane w gipsie i przekazywane do odlewni, gdzie wykonane zostają odlewy końcowe w brązie. Potem całość jest scalana na stalowej ramie nośnej poszczególnych wierzei drzwiowych, docieplana i od wewnętrznej strony obijana blachą mosiężną.

Wszystkim Ofiarodawcom, którzy w sposób duchowy i materialny wspierają parafię, duchowni składają serdeczne podziękowanie.

BÓG ZAPŁAĆ!

e-leclerc-mielec
Navi

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa