W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Nowe obostrzenia i obowiązek szczepień. Rząd zmienia zasady [VIDEO]

Od 1 marca rząd chce wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Ujawnił, że rząd wprowadza też nowe obostrzenia. W miejsca, w których obowiązywał limit 50 proc. obłożenia, zmniejszony zostanie do 30 proc. Zostanie też wprowadzona nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 5 stycznia.

Dla kogo obowiązkowe szczepienia?

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że „będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych”.

Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie, są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza to są medycy, druga to nauczyciele, trzecia grupa to służby mundurowe – powiedział Niedzielski.

Wskazał, że „perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy”.

Minister zdrowia odniósł się też do kwestii projektu ustawy, na mocy której pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19. – Cały czas pracujemy (nad projektem) razem z klubem parlamentarnym PiS – zapewnił.

Jesteśmy już bliscy finiszu, zmodyfikowaliśmy trochę filozofię tego projektu, bo pracodawca będzie – zgodnie z tym nowym ujęciem – miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika – po to właśnie, by budować bezpieczne środowisko pracy – podkreślił szef MZ.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia. Jakie?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał, że od 15 grudnia w transporcie zbiorowym wprowadzony zostanie limit do 75 proc. – Od 15 grudnia obniżamy limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach; zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę – wskazał.

Ponadto od połowy grudnia wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.

Od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzana zostanie nauka zdalna w szkołach podstawowych i w średnich; po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnym.

Od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia; 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

źródło: TVP INFO

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Stal Mielec czy Stal Rzochów [FELIETON]

Wiadomości Mielec

26-latka straciła prawo jazdy za nadmierną prędkość

Wiadomości Mielec

Komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa