W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Galerie Historia Imprezy masowe i koncerty Informacje Materiały video Wywiady

Nowe ronda w Chorzelowie mają imiona [FOTO, VIDEO]

W niedziele (20.06) w Chorzelowie nadano dwóm rondom imiona Generała Stanisława Maczka oraz Generała Stanisława Sosabowskiego. Wydarzeniu towarzyszył piknik militarny oraz parada zabytkowych pojazdów.

Uroczystość rozpoczęła się przejazdem zabytkowych pojazdów militarnych. Kolumna poruszała się ulicami Mielca i Chorzelowa.

W trakcie pikniku militarnego można było oglądać zabytkowe pojazdy czy uzbrojenie wojskowe.

Generał Stanisław Maczek urodził się 31 marca 1892 r. na Kresach Wschodnich. Odebrał dość nietypowe, jak na przyszłego oficera, wykształcenie – na lwowskim uniwersytecie studiował filozofię i literaturę. Jego wojskowy życiorys rozpoczyna się od I wojny światowej, w której trakcie walczył w szeregach armii austriackiej. Brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. W czasie II wojny światowej dał się poznać jako generał i dowódca 1 Dywizji Pancernej, z którą wyzwalał europejskie miasta spod niemieckiej okupacji.

Generał Stanisław Sosabowski urodził się 8 maja 1892 r. w Stanisławowie, generał WP, organizator i dowódca słynnej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, na której czele walczył w 1944 r. pod Arnhem, był jednym z najlepszych oficerów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zapłacił wysoką cenę za szczerość i podkreślanie błędów brytyjskiego dowództwa w operacji „Market-Garden”. Anglicy mu tego nie darowali, stracił dowództwo nad swoją 1 Samodzielną Brygadą Spadochronową.

W uroczystościach poza mieszkańcami Gminy Mielec udział wzięli również Generał Rafał Kowalik, dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie im. gen. Stanisława Maczka, pułkownik Dariusz Słota, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, porucznik  Mariusz Pustułka, szef Wydziału Rekrutacji WKU w Mielcu, ksiądz Andrzej Rams, Proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Chorzelowie, Zbigniew Działowski, Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego, Bogdan Cygan, Przewodniczący Rady Gminy Mielec, Stanisław Głaz, Radny Gminy Mielec, Damian Zalot, Radny Gminy Mielec, Zbigniew Tymuła, kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Mielcu, Krzysztof Jachyra, Sołtysa Chorzelowa. 

Złożenie wiązanek zakończyło oficjalną część uroczystości, po której rozpoczął się piknik militarny. Każdy z przybyłych mógł usiąść w zabytkowych pojazdach wojskowych oraz skorzystać z punktów informacyjno-wystawienniczych przygotowanych przez Trzeci Podkarpacki Batalion Obrony Terytorialnej, Nadwiślańską GRH Trzeciego Pułk Strzelców Podhalańskich z Dąbrowy Tarnowskiej, Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie im. 5 Pułku Strzelców Konnych, Wojskową Komendę Uzupełnień w Mielcu. Nie zabrakło również  wojskowej grochówki serwowanej z kuchni polowej.  

Organizatorem wydarzenia była Zmotoryzowana GRH im. gen. Maczka, Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec. Patronat honorowy nad uroczystościami objął Józef Piątek Wójt Gminy Mielec.

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kolejne warsztaty literackie Mieleckiej Grupy Literackiej

Wiadomości Mielec

Twierdza przy Solskiego zdobyta. FKS Stal Mielec – Korona Kielce. 2 : 3 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Uroczyste wręczenie odznak „Zasłużony dla Rolnictwa” [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa