W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Nowi strażacy zasili jednostki powiatu mieleckiego

Pięćdziesięciu ośmiu nowych strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej zasiliło jednostki powiatu mieleckiego. 24 listopada ukończyli szkolenie podstawowe, które pozwala im realizować zadania strażaków ochotników.

W szkoleniu brało udział 58 strażaków ochotników, w tym siedem druhen, którzy uczestniczyli w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych prowadzonych przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu. Był to drugi w tym roku kurs doskonalący strażaków OSP, którego zadaniem była nauka nowych zagadnień z zakresu szeroko rozumianego pożarnictwa dla nowo przyjętych druhów w szeregi Ochotniczych Straży Pożarnych oraz przygotowanie ich do bezpiecznego udziału w działaniach ratowniczo – gaśniczych.

Oprócz zajęć prowadzonych w jednostkach JRG 1 oraz JRG 2, strażacy musieli udać się do Komendy Powiatowej PSP w Nisku celem odbycia testu w komorze dymowej. Przejście testu jest jednym z kryteriów dopuszczających słuchacza do egzaminu końcowego. Natomiast sam test polega na przejściu toru przeszkód w warunkach zadymienia przez strażaka wyposażonego w sprzęt ochrony dróg oddechowych. Przed przystąpieniem do przejścia toru przeszkód strażak musiał zaliczyć próbę wydolnościową. Szkolenie podstawowe jest przepustką do dalszego zdobywania wiedzy i umiejętności na kolejnych szkoleniach organizowanych dla strażaków ochotników.

Zwieńczeniem ponad 2 miesięcy nauki był sprawdzian wiadomości teoretycznych oraz praktycznych, do którego dopuszczono 58 druhów. Podczas egzaminu strażacy ochotnicy musieli zaprezentować zdobytą wiedzę i umiejętności, które oceniała komisja powołana przez Komendanta Wojewódzkiego PSP w Rzeszowie. Wszyscy druhowie, którzy przystąpili do egzaminu, zdali go i otrzymali zaświadczenia. Dzięki strażakom, którzy ukończyli to niezwykle trudne i długie szkolenie, powiat mielecki może poszczycić się kolejnymi wyszkolonymi ratownikami.

fot. Krzysztof Radoń

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa