W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie

Nowy mural na Smoczce. To kolejna inicjatywa Odrodzonego Mielca [FOTO]

Na Smoczce powstał nowy mural. Tym razem upamiętniono Stanisława Dolinę – oficera Armii Krajowej. To już kolejna inicjatywa Stowarzyszenia Odrodzony Mielec, które odpowiada za realizację poprzednich murali, opowiadających m.in. o lotniczej historii Mielca, braciach Działowskich czy profesorze Szaferze.

Stanisław Dolina urodził się w 1909 roku. Z zawodu był krawcem. Tuż przed wybuchem wojny przeniósł się do Mielca, gdzie założył zakład i zaangażował się w życie społeczności lokalnej.

Już miesiąc po napaści Niemiec na Polskę zaczął tworzyć grupę konspiracyjną, która została podporządkowana Organizacji Orła Białego. W Związku Walki Zbrojnej pełnił funkcję komendanta rejonu Mielec. Organizował akcje dywersyjno-sabotażowe, jednocześnie ukrywając się przed Gestapo. Po wypędzeniu Niemców został aresztowany przez Sowietów i trafił do łagrów NKWD. Po powrocie do Polski w 1947 roku był inwigilowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Spisał wspomnienia ze wschodu, za co spotkały go represje ze strony komunistów. Zmarł w 1973 roku po jednym z przesłuchań.

To nie pierwsza taka akcja Stowarzyszenia Odrodzony Mielec. Organizacja ta jest znana w Mielcu głównie ze względu na projekty „Lotnicza Historia Mielca”, „Bracia Działowscy – pionierzy lotnictwa w Mielcu” i „Profesor Władysław Szafer”, które powstały na Smoczce w poprzednich latach. Wówczas spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców oraz dużym zainteresowaniem środowisk sztuki ulicznej.

Odrodzony Mielec to stowarzyszenie założone w 2015 roku przez zrzeszenie osób fizycznych i działające na terenie Polski z siedzibą w Mielcu. Działalność Stowarzyszenia opiera się w głównej mierze na społecznej aktywności swoich członków.

– Naszym priorytetem jest praca na rzecz społeczności lokalnej, poprawiająca jej życie. Patrzymy politykom na ręce, rozkręcamy akcje społeczne i wspieramy mieszkańców Mielca. Chcemy pomagać – mówi Grzegorz Ziomek, prezes Stowarzyszenia

Mural namalował związany z Mielcem Wojciech Rokosz. Został on zatrudniony przez Stowarzyszenie do wykonania poprzednich projektów i ze względu na bardzo dobrą jakość dotychczasowych prac współpraca z artystą jest kontynuowana. Rokosz jest jednym z najlepszych w Polsce artystów specjalizujących się w tego typu zadaniach.

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa