W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia

O historii inaczej

Opowieści o historii Polski, pokazy broni i sprzętu wojskowego (obecnego, z czasów II wojny światowej i z okresu szlacheckiego), eksploracje w strefie saperów, itp. to atrakcje pikniku historycznego, jaki miał miejsce 16 maja w Rudzie (gm. Radomyśl Wielki).

Piknik odbył się na terenie szkoły podstawowej. Wzięli w nim udział miejscowi uczniowie i gościnie dzieci z Dąbrówki Wisłockiej. Okolicznościowy wykład o tematyce historycznej wygłosił Franciszek Batory, brat majora Józefa Batorego, ps. „Argus”, oficera ZWZ-AK, szefa łączności zewnętrznej IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zamordowanego przez komunistów w 1951 r. wraz z innymi członkami IV Zarządu (w tym z płk. Łukaszem Cieplińskim, prezesem WIN).

Uczniowie przeszli szlakiem patriotycznym ułożonym tak, aby mogli prześledzić ważne dla Polski epoki. Szczególne zainteresowanie wzbudził pokaz broni i sprzętu wojskowego, którzy przeprowadzili przedstawiciele dębickiego 33. batalionu lekkiej piechoty 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Łukasz Skowron z GRH Rusal. Oblegana była także grupa eksploracyjna ze specjalistycznym sprzętem z dębickiego muzeum. Repliki broni z czasów szlacheckich i przepych ówczesnych strojów zaprezentowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Piast”, która wraz ze szkołą była organizatorem wydarzenia. Wspaniale zaprezentowali się także uczniowie klasy 4 SP Ruda, którzy jako Grupa Historyczno – Naukowa „Szare Szeregi” wzbudzili ogromne zainteresowanie wśród zaproszonych gości, zachwytu nie ukrywał też gość honorowy Franciszek Batory. Na koniec uczestnicy pikniku mogli również posilić się wojskową grochówką.
Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/GminaRadomyslWlk/videos/424247461484354/

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa