W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Historia

O Pileckim w Radomyślu Wielkim

W piątek 29 września o godz. 18:00 w Radomyślu Wielkim odbędzie się spotkanie autorskie z członkami stowarzyszenia AuschwitzMemento.pl pn. „Podróże z Pileckim”.

W ramach spotkania, które odbędzie się w budynku „Sokoła”, zaplanowany został pokaz filmu „Pilecki”. Zebrani będą mieli okazję do poznania jego twórców i bliższego zapoznania się z działalnością stowarzyszenia. Nie zabraknie również czasu na rozmowy o życiu oraz działalności Rotmistrza. Zapraszamy wszystkich, którym nie jest obojętna pamięć o bohaterach. Wstęp wolny.

Witold Pilecki ps. „Witold”, „Druh” (1901-1948 ) rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej. Był bez wątpienia jedną z najważniejszych postaci polskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej.

Żołnierz, który na ochotnika zgłosił się do obozu zagłady Auschwitz, autor raportów o holocauście. Powstaniec warszawski. Żołnierz niezłomny, który do końca nie wyrzekł się walki o wolną Polskę. Torturowany, oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, zamordowany w 1948 r. Unieważnienie wyroku nastąpiło 42 lata później.

Pośmiertnie, w 2006 r. otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa