Wieczór 4 kwietnia 2025 roku w Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza był niezapomnianym wydarzeniem – pełnym emocji, refleksji i głębokiego wzruszenia. Spotkanie miało na celu uczczenie 85. rocznicy zbrodni katyńskiej i oddanie hołdu ofiarom tej tragicznej historii, która wciąż kształtuje tożsamość i pamięć naszego narodu. To był wieczór, w którym połączono słowo, muzykę i wspólne przeżywanie pamięci, tworząc niepowtarzalną atmosferę.
Honorowy Gość i duchowy wymiar spotkania
Wydarzenie zaszczyciła swoją obecnością Pani Kinga Hałacińska – dziennikarka, publicystka, wnuczka Andrzeja Hałacińskiego, autora słów do „Marsza Pierwszej Brygady”. Jej obecność na uroczystości nadawała spotkaniu szczególny wymiar. Pani Hałacińska, która niosła ze sobą ciężar historii rodzinnej i narodowej, przybliżyła nam znaczenie pamięci o katyńskiej zbrodni, łącząc osobisty wymiar tej tragedii z szerokim kontekstem społecznym i politycznym.
Spotkanie zostało wprowadzone przez pana Romualda Rzeszutka z Fundacji Non Notus, który z pełnym szacunkiem i pasją przedstawił sylwetkę Pani Kingi oraz znaczenie pamięci o Katyniu.
Poezja, która porusza serca
Centralnym punktem programu były wzruszające interpretacje poezji, które w wykonaniu Marii Wilk i Mikołaja Jagódka z I LO w Mielcu (pod opieką Pani Małgorzaty Stryczek) poruszyły serca gości. Słowa poetów – pełne tęsknoty, żalu, ale i nadziei – wprowadziły nas w atmosferę wspólnej refleksji nad stratą, która wciąż boli.
Muzyka, która łączy pokolenia
Niezapomnianego charakteru wieczoru nadały również wspaniałe występy muzyczne. Śpiew Marcina Pokusy, w połączeniu z występami Kameralnego Chóru Projektowego PSM II st., przygotowanego przez Renatę Wrażeń i Marcina Pokusę, oraz Orkiestry Kameralnej PSM II st. pod batutą Ryszarda Kuska, stanowiły prawdziwą ucztę dla zmysłów. Utwory, które zabrzmiały w sali, nie tylko oddały hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, ale także pokazały siłę sztuki w wyrażaniu tego, co słowami jest nieuchwytne.
Wydarzenie dopełniło wystąpienie Kaliny Rokosz, która swoim słowem wprowadziła zebranych w kontekst historyczny, przybliżając dramat Katynia oraz jego wpływ na polską historię i tożsamość.
Kulisy wydarzenia i organizacja
Za realizację techniczną odpowiedzialni byli Michał Witek i Michał Borowiec (audio), Marian Baum (światło), Konrad Sosiński (wideo), a za uchwycenie niezapomnianych chwil – Sylwia Świerczek (zdjęcia). Dzięki ich pracy, wydarzenie miało nie tylko głęboki wymiar duchowy, ale także estetyczny.
Szczególne podziękowania należą się także Państwu Marzannie i Ryszardowi Sołtysom za wyjątkową aranżację Sali Królewskiej. Subtelna dekoracja nadała wydarzeniu elegancji i wyjątkowego charakteru, tworząc przestrzeń sprzyjającą zadumie.
Podziękowania dla młodzieży
Nie możemy pominąć zasług młodzieży, która wykazała się ogromnym zaangażowaniem w przygotowanie i przeprowadzenie tego wydarzenia. Wasza dojrzałość, pasja i serce włożone w organizację tego wieczoru są nieocenione. To wy, młode pokolenie, dzierżycie pałeczkę pamięci i przekazujecie ją dalej, w sposób pełen szacunku i oddania.
Lekcja historii na zawsze w naszej pamięci
Wieczór ten to nie tylko uczczenie ofiar katyńskiej zbrodni, ale także głęboka lekcja historii, która pozostanie w naszej pamięci na zawsze. Było to spotkanie pełne wzruszeń, które nie tylko przypomniało nam o tragicznych wydarzeniach sprzed lat, ale także umocniło naszą narodową tożsamość i wrażliwość na historię, która ciągle brzmi w duszy narodu.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wydarzenia, a przede wszystkim tym, którzy wzięli w nim udział. Pamięć o Katyniu to pamięć o Polsce, która przetrwała w sercach swoich obywateli, mimo milczenia historii.































Źródło i zdjęcia: Facebook-Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. M. Karłowicza