W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Historia Informacje

Obchody 1050 Rocznicy Chrztu Polski [FOTO]

W środe (21.12.2016r.)  w Państwowej Szkole Muzycznej odbyła się XV sesja naukowa związana z obchodami 1050 Rocznicy Chrztu Polski.

Uroczystości związane z tym wydarzeniem odbywały się przez cały rok w różnych miejscowościach województwa podkarpackiego m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Lubaczowie, Kolbuszowej, Leżajsku, Stalowej Woli, Dębicy, Ustrzykach Dolnych. W Mielcu odbył się finał obchodów Jubileuszu 1050 Rocznicy Chrztu Polski.

Konferencje naukową rozpoczął recital muzyczny w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu, po którym Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła oficjalnie otwarł sesje naukową.

Tematem sesji była „Wielka Nowenna i Millenium Chrztu Polski”.

Wystąpili:

Adam Pęzioł – Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMCS. W latach 1990-2015 pełnił wiele funkcji publicznych, w tym; wojewoda przemyski i opolski, wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, następnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Szef Delegatury NIK w Lublinie. Aktualnie Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Wygłosił prelekcje pt.  „Takiego Ojca, Pasterza i Prymasa Bóg daje raz na 1000 lat”- przygotowania    Narodu i Kościoła do obchodów Milenium Chrztu Polski.

 

 

Philip Earl Steele – obywatel USA ze stanu Idaho, wyznania ewangelickiego; historyk, redaktor, tłumacz, wykładowca w Uniwersytecie Warszawskim (1992-2003), autor wielu publikacji polskojęzycznych, głównie religioznawczych, autor książki „Nawrócenie i chrzest Mieszka I” , na bazie której Narodowe Centrum Kultury wyprodukowało film dokumentalny „Mesco dux baptizatur”; obecnie kończy książkę na temat syjonizmu chrześcijańskiego.

Wygłosił prelekcje pt. „Mieszko I i religijność empiryczna”

 

Ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec – historyk i historyk Kościoła; specjalizuje się w historii nowożytnej , głównie w zakresie historii Kościoła w Polsce oraz historii Kościołów orientalnych w historycznych granicach Polski; związany z KUL-em a od 2001 z Uniwersytetem Rzeszowskim.

Wygłosił prelekcję pt. „Polska od aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi prymasa Hlonda do Jasnogórskich Ślubów Narodu polskiego prymasa Wyszyńskiego”

 

 

  1. prof. dr hab. Agata Mirek – siostra ze Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej; historyk; pracownik naukowy KUL w Lublinie ;prowadzi badania naukowe odtwarzające życie sióstr zakonnych latach reżimu komunistycznego w Polsce; autorka publikacji „siostry zakonne w obozach pracy w PRL w latach 1954-1956” i ”Trudne lata. Wielkie dni. Zakony żeńskie w PRL w latach 1945-1989”-książka nominowana do nagrody w konkursie „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego.

Wygłosiła prelekcję pt. „Udział żeńskich wspólnot zakonnych w przygotowaniu i uroczystościach milenijnych w Polsce 1966/1967.”

 

 

Ks. Tomasz Bednarz – kapłan Archidiecezji Przemyskiej ; ukończył studia filozoficzno –teologiczne oraz formacja duchowa w Seminarium Duchownym w Przemyślu; doktorant w Instytucie Historii UR w Rzeszowie; autor publikacji „ Z dziejów parafii Izdebki w latach 1945-1990.

Wygłosił prelekcję pt. „Obchody milenijne e dawnym województwie rzeszowskim”

 

 

Wieczorem w Bazylice Mniejszej p.w. św. Mateusza Ewangelisty w Mielcu wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Rzeszowskiej Filharmonii Podkarpackiej , artyści wywodzący się z terenu Województwo Podkarpackiego i krajowi wykonawcy o uznanej sławie, Alicja Ciesielczuk – sopran, Magdalena Niedbała- mezzosopran oraz Chór Uniwersytetu Rzeszowskiego, pod batutą Tomasza Chmiel.

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa