W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia

Obchody 75. Rocznicy śmierci generała W.E. Sikorskiego

Pierwszego lipca w Tuszowie Narodowym odbędą się obchody 75. Rocznicy śmierci generała W.E. Sikorskiego. Obchody na wniosek Społecznego Komitetu Obchodów, który reprezentuje wójt gminy swoim Narodowym Patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Już dzisiaj zapraszamy na uroczystości, które wkomponowane zostały w 100 lecie Niepodległości i będą miały wymiar ogólnopolski z udziałem asysty wojskowej wraz z orkiestrą.

25 maja w czasie spotkanie z Prezydentem RP ponowiłem zaproszenie do przyjazdu na uroczystości w Tuszowie Narodowym i wyraziłem podziękowanie za przyznany nam patronat, co nobilituje i podnosi rangę obchodów – mówi Wójt Gminy.

Program uroczystości:

10.30 Msza święta w intencji Ojczyzny i za generała Sikorskiego w Kościele Parafialnym w Tuszowie Narodowym
11.30 Przejście aleją Jana Pawła II w asyście orkiestry wojskowej, pocztów sztandarowych pod pomnik generała Sikorskiego przed domem jego urodzenia, gdzie odbędą się dalsze uroczystości:
Hymn, wciągniecie flagi na maszt
powitanie gości
przemówienie Prezydenta RP (lub przedstawicieli władz państwowych i samorządowych)
składanie kwiatów przed pomnikiem generała Sikorskiego
apel pamięci
wpisy w złotej Księdze Centrum Pamięci Generała Sikorskiego.
75 rocznica śmierci generała Sikorskiego o zasięgu ogólnopolskim, będzie główną uroczystością wpisaną w kalendarz bardzo licznych wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia niepodległości na terenie gminy Tuszów Narodowy. Generał Sikorski miał swój bardzo duży wkład w powrót Rzeczypospolitej po ponad 123 latach rozbiorów na mapy Europy.

Okrągła rocznica jego śmierci, która przypada w roku jubileuszowych obchodów niepodległości, to okazja do upamiętnienia tego Wielkiego Polaka i jego roli w historii RP. Można o nim powiedzieć, że urodził się pod wiejską strzechą, a jako równy królom spoczywa w krypcie św. Leonarda na Wawelu. W chwili, kiedy ujął w swoje ręce ster rządów po 17 września 1939 roku otrzymał mocne wsparcie Ignacego Paderewskiego – czołowego polityka – patrioty, głównego działacza niepodległościowego, który był komiwojażerem sprawy Polskiej na arenie międzynarodowej.

Tragiczna śmierć w do dzisiaj niewyjaśnionej katastrofie lotniczej 4 lipca 1943 roku przerwała działania generała, jako premiera i naczelnego wodza PSZ mające na celu powrót do jak sam powiedział „Polski wielkiej, wolnej i sprawiedliwej”.

Obchody 75 rocznicy jego śmierci będą wyrazem wdzięczności i hołdu generałowi i tym wszystkim, którzy złożyli swe życie na Ołtarzu Ojczyzny.

R. Paterak

 

Zobacz też...