W Cieniu Jupiterów Mielec
navigator
fratelli
Image default
Galerie Imprezy masowe i koncerty Materiały video Relacje z wydarzeń

Obchody Dożynek już za nami [FOTO,VIDEO, DRON]

Obchody Dożynek Powiatu Mieleckiego już za nami. To była kwintesencja folkloru powiatu mieleckiego – msza święta, muzyka ludowa, wieńce, tradycyjne przysmaki… Od Bazyliki Mniejszej św. Mateusza w Mielcu na docelowe miejsce imprezy (bulwary mieleckie) przeszedł dożynkowy korowód. Wtórowała mu w tym roku Kapela Ludowa Wadowiacy.

Wydarzenie zebrało liczne grono osób, mimo tego że dookoła Mielca też było ciekawie. Nienajlepsza frekwencja spowodowana była prawdopodobnie niesprzyjającą aurą, chociaż w niedzielę  poza pójściem na dożynki wybrać mogliśmy się m.in na koncert Piotra Rubika z chórem i orkiestrą w Kolbuszowej gdzie parę tysięcy widzów również za darmo oglądało Festiwal Psalmów Dawidowych. Dziś żeby przyciągnąć ludzi trzeba bardzo się postarać – świadczy o tym choćby fakt, że nawet na Dniu Wędliniarza w Radomyślu Wielkim w tym roku dla przyciągnięcia publiczności zaproszone były topowe zespoły, m.in Brathanki. Impreza była jednak dość udana. Goście mieleckich dożynek mogli skosztować wielu tradycyjnych potraw, a także odwiedzać stoiska wystawców – na terenie imprezy znalazło się ich prawie trzydziestu.

Dożynki otworzyło tradycyjne przekazanie chleba staroście powiatu, Zbigniewowi Tymule. Dziękował on przy okazji rolnikom za trud i wysiłek, a przybyłym gminnym delegacjom – za piękne, dożynkowe wieńce. W dalszej części przemowy promował m.in. kupowanie polskich produktów – których kod kreskowy rozpoczyna się od liczby 590. Głównym punktem programu, jak co roku, były prezentacje poszczególnych gmin, ich reprezentacje chwaliły się przed publicznością własnoręcznie przygotowanymi wieńcami dożynkowymi. Tym pokazom towarzyszyły liczne przyśpiewki, wierszyki, a nawet kabaretowe skecze.

Głos podczas dożynek zabrał również europoseł PiS, Tomasz Poręba oraz posłanka PO, Krystyna Skowrońska. Nie zabrakło również marszałka województwa Władysława Ortyla i Jana Tarapaty, radnego Sejmiku Wojewódzkiego. Gościem specjalnym dożynek był ks. Andrzej Rams, który zaprosił zebranych na uroczystość koronacji Obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin w chorzelowskim Sanktuarium.

Po części oficjalnej nastał wieczór, który upłynął uczestnikom dożynek przy muzyce artystów takich jak Ignis Dei (zespół działający przy Bazylice Mniejszej im. św. Mateusza), czy Randez Vous.

 

 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=IYuZJXdKiMg&w=925&h=520]

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa