W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia

Obchody IX Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

W 38 miastach i wsiach naszego województwa odbędą się uroczystości związane z obchodami IX Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

Opowiemy Wam o naszych pradziadkach – bohaterach
W Mielcu obchody uświetni wykład i prezentacja. Niezwykłym wydarzeniem mieleckiej uroczystości będzie to, iż o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z naszego powiatu opowiedzą ich prawnukowie. Na to niezwykłe wydarzenie zaprasza Muzeum Regionalne w Mielcu.

To właśnie w siedzibie Muzeum, a więc w Pałacyku Oborskich, 25 stycznia o godz. 11, mielczanie będą mieli okazję wysłuchać wykładu naszego regionalisty i historyka, autora książki o mieleckim holokauście, Andrzeja Krempy ,,Zagłada Żydów mieleckich. W 75 rocznicę likwidacji gminy żydowskiej”.
Wzruszającym akcentem spotkania w Pałacyku Oborskich będzie opowieść o trzech rodzinach z Mielca, które ratowały Żydów w czasach zagłady. O G. Szyfnerze, M. i Z. Dudzikach i G. Ćwiku opowiedzą ich prawnukowi, którzy są uczniami ZST w Mielcu.

Inicjatorem i głównym organizatorem tegorocznych obchodów Dnia Holokaustu na Podkarpaciu jest prof. Wacław Wierzbieniec, kierownik Zakładu Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Rocznicowe wydarzenia odbędą się od 23 do 27 stycznia w 38 miejscowościach Podkarpacia.

Współorganizatorami będą: władze samorządowe, uczelnie wyższe i szkoły średnie, instytucje kościelne, kulturalne i edukacyjne, a także organizacje pozarządowe. Centralne obchody w Rzeszowie odbędą się 27 stycznia.

Patronami Dnia Holokaustu na Podkarpaciu są: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie, Polskie Towarzystwo Historyczne – Oddział w Rzeszowie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Kuria Diecezjalna w Rzeszowie, prezydenci: Rzeszowa, Krosna, Przemyśla, Mielca, Tarnobrzega Przedsięwzięciu patronują także władze samorządowe, instytucje i organizacje z terenu województwa. 
Zasadniczym celem obchodów jest pamięć o ofiarach Holokaustu, a także o tych, którzy ratowali Żydów od śmierci podczas II wojny światowej. Przesłaniem jest wychowanie młodych pokoleń w duchu budowy tolerancji i dialogu oraz propagowanie wielokulturowości naszego regionu.

 

     Program:

 

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa