Władze samorządowe powiatu i miasta wspólnie uczciły przypadającą na dziś 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja.
To już drugie obchody tego święta zdominowane przez pandemię koronawirusa COVID-19. Choć kolejny raz zabrakło radosnego przemarszu ulicami miasta, pamięci o konstytucji – pierwszej w Europie i drugiej na świecie – stało się zadość.
Starostowie Stanisław Lonczak i Andrzej Bryła wspólnie z Prezydentem Miasta Mielca Jackiem Wiśniewskim, wiceprezydentami Pawłem Pazdanem i Adrianą Miłoś oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Mielcu Bogdanem Bieńkiem złożyli wiązanki kwiatów przed Pomnikiem Wolności oraz sąsiadującym z nim Obeliskiem Niepodległości.
Wcześniej, w Bazylice Mniejszej Parafii św. Mateusza Ewangelisty, odbyła się tradycyjna msza święta w intencji Ojczyzny. Ze względu na ograniczenia epidemiczne, udział w nabożeństwie mogła wziąć ograniczona liczba osób. Wiernym zainteresowanym udziałem w mszy udostępniono więc transmisję online – ta prowadzona była w kanałach społecznościowych parafii.
Tuż po mszy, zgodnie z wieloletnim zwyczajem, gospodarze powiatu i miasta złożyli wiązanki kwiatów również przed tablicami katyńskimi.
Ustawa Rządowa z 3 Maja 1791 roku była pierwszą w nowożytnej Europie i drugą na świecie – po Stanach Zjednoczonych – konstytucją. Uchwalona przez Sejm Czteroletni miała zapewnić Polsce niezależność oraz umożliwić rozwój polityczny, społeczny i gospodarczy. Choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była ogromnym osiągnięciem narodu polskiego.
Konstytucja 3 Maja wprowadziła w Polsce trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Stanowieniem prawa miał zajmować się dwuizbowy Sejm.
W trakcie rozbiorów obchodzenie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostało zakazane przez zaborców. W II Rzeczpospolitej, w kwietniu 1919 r. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uznano za święto narodowe odrodzonego państwa.
Podczas II wojny światowej okupanci niemieccy i sowieccy zabronili obchodzenia rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej z 3 Maja 1791. Pomimo tych trudności świętowano w warunkach konspiracji – często ryzykując własnym życiem. Po II wojnie światowej 3 Maja przestał być świętem narodowym, a wszelkie próby manifestacji patriotycznych w tym dniu były tłumione. W 1990 roku nowo wybrane Sejm i Senat proklamowały 3 Maja świętem państwowym.