W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Obchody święta patrona szkoły w mieleckiej ZSB

1 marca 2016 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Mielcu uroczyście obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Dla całej społeczności szkolnej to szczególny dzień poświęcony pamięci żołnierzy Armii Krajowej, którzy od 1997 roku są patronem mieleckiej ZSB.

Z tej okazji młodzież uczestniczyła w prezentacji Grupy Rekonstrukcji Historycznej Rusal. Miała okazję zobaczyć wygląd historycznego umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia oddziałów  żołnierzy AK. Prezes grupy Łukasz Skowron wygłosił niezwykle interesujący wykład, uzupełniony prezentacją multimedialną, na temat działań Żołnierzy Wyklętych na terenie Mielca i okolic.

Uczniowie klas pierwszych technikum i zasadniczej szkoły zawodowej obejrzeli prezentację ukazującą historię nadania szkole imienia Żołnierzy Armii Krajowej. Dowiedzieli się, że dotychczas święto patrona szkoły było obchodzone 14 lutego, w rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Od 2011 roku to 1 marca stał się dniem patrona ZSB. Wybrani uczniowie już 28 lutego uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych, uczestnicząc we mszy świętej w bazylice mniejszej św. Mateusza, a także w marszu pod pomnik Armii Krajowej i na plac AK.

Z kolei 2 marca klasa I TB obejrzała film i wzięła udział w prelekcji, która odbyła się w SCK w Mielcu, o Danucie Siedzikównie „Ince” sanitariuszce i łączniczce 5. Wileńskiej Brygady AK, skazanej na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku.  Szkolne obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych przygotowały nauczycielki: Bogumiła Starzyk, Iwona Kopera i Jadwiga Stala – Dudek

 

596877665

 

APARAT_ADAM_004

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa