W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Paliwa Mielec
Image default
Informacje

Oczyszczacze powietrza w żłobkach

Pierwsze cztery oczyszczacze powietrza pojawiły się w ostatnim czasie w Żłobku Miejskim nr 3 w Mielcu. Docelowo, w przyszłym roku, ich liczba będzie sukcesywnie wzrastać.

Pomysł na oczyszczacze powietrza zrodził się kilka miesięcy temu. Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski zaznaczał wówczas, że miejsca, w których przebywają najmłodsi mieszkańcy naszego miasta, wymagają szczególnej uwagi i trzeba dążyć, by były coraz bezpieczniejsze, także pod kątem jakości powietrza.

– Pamiętajmy, że dzieci przebywają w żłobkach czy przedszkolach czasem nawet większość dnia. Tam spożywają posiłki, odpoczywają, uczą się. Dlatego chciałbym, żeby miały do tego celu jak najlepsze warunki. Jeśli jest szansa, by poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają, to trzeba to zrobić – mówi Prezydent Jacek Wiśniewski.

Od czerwca do sierpnia br. we wszystkich żłobkach i przedszkolach na terenie Mielca zostały przeprowadzone prace badawczo-rozwojowe, polegające na analizie stanu zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym frakcji PM2,5 i PM10 oraz ocena źródeł emisji w pomieszczeniach. Pomiary wykonano mobilnym systemem monitorowania stężenia PM 2,5 i PM 10 firmy Fardata, opartym na optycznym czujniku cząstek stałych FEM AlphaSense OPC-N2. Podczas pomiaru wykonywano próbkowanie co 5 i 20s wewnątrz obiektów w salach, w miarę możliwości na wysokości 1-1,5m. otrzymane wyniki w postaci serii pomiarowych uśredniono do 1 h i poddano obróbce statystycznej wyznaczając wartości max. i min. oraz średnie. Dodatkowo wykorzystując dane WIOŚ ze stacji tła miejskiego przy ul. Biernackiego w Mielcu, wyznaczono różnicę pomiędzy tłem miejskim i rejestrowanymi wartościami stężeń.

Przeprowadzone na terenie żłobków i przedszkoli pomiary pyłu zawieszonego PM 2,5
i PM 10, pozwoliły na wskazanie kilku zależności mających bezpośredni wpływ na stan jakości powietrza w salach. We wszystkich jednostkach w czasie ich pracy najwyższy wzrost dotyczył stężenia frakcji pyłu zawieszonego PM 10. Od rana, w kolejnych godzinach rejestrowano wielokrotny wzrost stężenia PM 10 i nieznaczny PM 2,5. Najwyższe stężenie pyłu zawieszonego PM 10 zarejestrowano w przedszkolu nr 7, między godziną 9-10, wynosiło ono 135 µg/m3. Średnia ośmiogodzinna wartość stężenia pyłu zawieszonego w placówkach, była zbliżona. Najczęściej wzrost stężenia pyłu obserwowano w żłobkach w godzinach 9.00 – 10.00 i 12.00 – 13.00, natomiast w przedszkolach 8.00 – 10.00 i 12.00 -13.00. Było to związane z organizacją czasu pracy tych jednostek i aktywnością dzieci w salach. W tych godzinach odbywają się zajęcia i zabawy ruchowe oraz czynności porządkowe związane z leżakowaniem.

Obok aktywności dzieci, znaczący wpływ na stan jakości powietrza mogły mieć materiały z jakich wykonane były wykonane wykładziny i okładziny ścian. W przedszkolach, gdzie stosowano starsze wykładziny oraz wykładziny z długim włosem, poziomy średnich              i maksymalnych stężeń były wyższe. Do wzrostu stężenia pyłów przyczyniały się również ozdoby włókiennicze na ścianach, zbierające pyły na powierzchni. Aktywność dzieci i ruch powietrza powodowały wzbijanie cząstek PM10 z wykładzin i okładzin w salach, co bezpośrednio przekładało się na wzrost stężenia cząstek w powietrzu. Ruch powietrza potęgowały dodatkowo działające wentylatory sufitowe. Wzorcowym przykładem ograniczenia stężenia pyłów jest przedszkole nr 2, w którym po przeprowadzeniu remontów i montażu klimatyzacji, poziomy stężeń są zauważalnie niższe niż w pozostałych placówkach.

Obecnie magistrat zdecydował się na rozpoczęcie programu pilotażowego. Cztery oczyszczacze zostały umieszczone w Żłobku Miejskim nr 3, po czterech miesiącach zostaną one przekazane kolejnej placówce. W tym czasie przeprowadzone zostaną ponowne badania, tym razem w sezonie grzewczym. Głównym zamierzeniem monitoringu będzie sprawdzenie jak radzą sobie oczyszczacze właśnie w okresie wzmożonej emisji niskiej.

– Liczymy, że dzięki oczyszczaczom, powietrze w żłobkach ulegnie poprawie. Obecnie jesteśmy na etapie planowania budżetu na 2020 rok. Już teraz mogę powiedzieć, że zostanie zabezpieczona kwota na kupno większej liczby podobnych sprzętów. Będziemy natomiast rozpatrywać, co spisze się lepiej – czy oczyszczacze czy też klimatyzatory z funkcją oczyszczacza powietrza. Myślę, że w tym celu pomocne okażą się kolejne wyniki badań, które przeprowadzone zostaną zimą – tłumaczy Prezydent Mielca.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kultura i język hiszpański dla przedszkolaków [FOTO]

Wiadomości Mielec

Powstaną mieszkania SIM

Wiadomości Mielec

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [FOTO]

Wiadomości Mielec

4 komentarze

Filip 16 listopada 2019 (sobota) at 15:35

W imieniu zespołu Klarta Poland serdecznie dziękuję za powierzone zaufanie. Wierze, że model oczyszczacza powietrza Klarta Stor zadba we właściwy sposób o zdrowie dzieci. W tworzeniu naszych oczyszczaczy kierujemy się przede wszystkich zdrowiem ich użytkowników, dlatego tryby pracy automatycznej działają na najbardziej restrykcyjnych normach jakości powietrza.

Życzę rozwiązania problemu jakości powietrza w Mielcu i dużo zdrowia.

Pozdrawiam
Filip Nakrewicz
Prezes Klarta Poland Sp. z o.o. sp. k.

Odpowiedz
Paula 18 listopada 2019 (poniedziałek) at 11:07

Ale ładny oczyszczacz! Jaki to? Będzie skuteczny do mieszkania 45 m2?

Odpowiedz
Filip 19 listopada 2019 (wtorek) at 12:15

Pani Paulo,
jeśli mieszkanie nie jest podzielone na pomieszczenia sypialne, to tak. Zalecamy zakup oczyszczacza do konkretnego pomieszczenia. Dlatego jeśli są dwa pokoje, to lepszym wyborem może okazać się Klarta Forste 3 z naszej oferty.

Odpowiedz
Paula 20 listopada 2019 (środa) at 07:43

Dziękuję Panie Filipie za odpowiedź. Zastanawiam się nad kupnem oczyszczacza, i odpowiadając na Pańskie pytanie to mam otwarta przestrzeń czyli ten będzie dla mnie dobry. Dziękuję za poradę, dzisiaj zamawiamy do nas do domu. 🙂

Odpowiedz

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa