W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Oddział Neurochirurgiczny w mieleckim szpitalu: miejsce, w którym pacjenci uczą się żyć na nowo

Na Oddziale Neurochirurgii w mieleckim szpitalu pacjenci stawiają swoje pierwsze kroki po przebytych urazach i trudnych, wykonanych zabiegach. To ważny etap rehabilitacji i, przede wszystkim, szansa na odzyskanie sprawności.

– Postawienie pierwszego kroku jest niesamowitym uczuciem. Człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, że małe rzeczy mogą tak bardzo motywować i cieszyć – mówi pan Jerzy, jeden z pacjentów, który przebywał na oddziale zabiegowym Oddziału Neurochirurgii w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu na przełomie stycznia i lutego br.

Złamanie kręgosłupa doprowadziło u niego do niedowładu kończyn dolnych. Uraz sprawił, że był w stanie pokonywać samodzielnie jedynie krótkie dystanse. Ratunkiem dla niego była operacja, a następnie rehabilitacja na wyspecjalizowanej bieżni do nauki chodu, która znajduje się na wyposażeniu mieleckiego szpitala.
Bieżnia tego rodzaju pozwala na rozwijanie u pacjenta prawidłowych wzorców chodu, stymuluje jego równowagę, koordynację oraz siłę i wytrzymałość poszczególnych grup mięśniowych. – Sprzęt pozwala na dostosowanie do potrzeb pacjenta wielu parametrów, w tym szybkości chodu, długości kroku czy siły nacisku kroku. Dzięki temu możemy wykonywać spersonalizowane treningi i w widoczny sposób obserwować postępy pacjenta – mówią rehabilitanci z Oddziału Neurochirurgii. Nowoczesna bieżnia – chorym takim jak pan Jerzy – pozwala odzyskiwać siły i wydłużać możliwe do pokonania dystanse z kilku kroków do nawet kilkuset metrów.
Indywidualna, specjalistyczna rehabilitacja pooperacyjna stosowana jest w przypadku około 30% chorych Oddziału Neurochirurgicznego. Dotyczy osób z niedowładami kończyn górnych lub dolnych, a także cierpiących na zaburzenia chodu. – Wczesna rehabilitacja pooperacyjna służy przede wszystkim przystosowaniu oraz przywróceniu pacjenta do samodzielności w aktywnościach życia codziennego. Jej wczesne wdrożenie jest nie tylko warunkiem szybszego powrotu do zdrowia, ale i czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia powikłań czy też pomocą w wyrobieniu dobrych nawyków ruchowych – podkreśla lek. med. Wacław Pokrywka, kierownik Oddziału Neurochirurgii w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu.
W 2017 roku na Oddziale Neurochirurgii było leczonych 1446 pacjentów, u których przeprowadzono 1100 operacji. Średni czas pobytu na oddziale wynosił 7 dni. Tyle, średnio, liczy również rehabilitacja pooperacyjna na oddziale.
– Oczywistym jest, że rehabilitacja po ciężkich urazach i skomplikowanych operacjach jest procesem długotrwałym. Wielu pacjentów podkreśla jednak, jak duże znaczenie miała dla nich rehabilitacja ruchowa wdrożona tuż po zabiegu, jeszcze w czasie przebywania na oddziale neurochirurgicznym. To bardzo ważna i często niedostrzegana praca szeregu fizjoterapeutów.

Cieszę się, że wykonywana jest ona tak dobrze akurat w mieleckim szpitalu, będącym przecież pierwszym spośród szpitali powiatowych, który utworzył w swoich strukturach oddział neurochirurgiczny – podkreśla Leszek Kwaśniewski, dyrektor szpitala.

 

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Prezentacja Zastępców Prezydenta Miasta Mielca [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Światowy Dzień Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane [FOTO]

Wiadomości Mielec

Niedźwiedź pojawił się w powiecie mieleckim

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa