Stowarzyszenie Odrodzony Mielec podsumowało dotychczasowe działania. Dotychczas członkowie stowarzyszenia współorganizowali protest „STOP TRUCICIELOM”, zorganizowali konkurs fotograficzny, zbiórkę żywności dla Polaków mieszkających na Kresach oraz malowanie murali na Smoczce.
Pikieta „STOP TRUCICIELOM” odbyła się 11 grudnia 2015 roku i była skierowana przeciwko firmie Kronospan, która – zdaniem organizatorów – jest głównym sprawcą zanieczyszczonego powietrza w Mielcu. W proteeście wzięło udział kilkadziesiąt osób – głównie mieszkańców, członków organizacji pozarządowych i dziennikarzy. W czasie pikiety część uczestników rozdawała kierowcom ulotki informujące o szkodliwości oparów emitowanych z fabryki Kronospan.
Niedługo przed Wielkanocą Stowarzyszenie Odrodzony Mielec zorganizował zbiórkę żywności dla Polaków mieszkających na Kresach. Pomoc trafiła do parafian Kościoła Rzymskokatolickiego p.w. Siedmiu Boleści Matki Bożej w miejscowości Skole w zachodniej Ukrainie. Proboszczem tamtejszej parafii jest ks. Mateusz Grochala, który prowadzi także przyparafialny Dom Rekolekcyjny. Na obszarze tym do tej pory zamieszkuje dużo Polaków, którzy wobec ostatnich wydarzeń zmagają się z problemami ekonomicznymi. Zbiórka prowadzona była w Rzeszowie, Przemyślu, Mielcu i Dębicy.
Dużym sukcesem Odrodzonego Mielca był konkurs fotograficzny „Mielec Zimą”. Już teraz wiadomo, że w następnych latach odbędą się kolejne edycje konkursu – na 2017 rok zaplanowano temat „Mielec Wiosną”. Wydarzenie skierowane jest do amatorów fotografii z Mielca i regionu. Jak mówią organizatorzy, pierwsza edycja konkursu cieszyła się bardzo dużym powodzeniem – zarówno wśród uczestników, jak i głosujących na prace przy pomocy Facebooka. Na fotoamatorów czekały atrakcyjne nagrody, m.in. wycieczka w Bieszczady czy ekskluzywna kolacja w jednej z mieleckich restauracji. Zwycięzca wygrał dwuosobową wycieczkę do Norwegii, która stała się okazją do zrobienia kolejnych świetnych zdjęć.
Ostatnio Odrodzony Mielec pracuje nad upiększaniem Smoczki przy pomocy murali – z tego też powodu działalność członków Stowarzyszenia zyskuje obecnie niemały rozgłos. Ich poprzednie projekty: „Lotnicza Historia Mielca” i „Profesor Władysław Szafer” spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem. Jeszcze w tym roku na garażach pojawią się kolejne dwa murale: „Bracia Działowscy – pionierzy lotnictwa w Mielcu” oraz„Tak zmieniał się Mielec”. O postępie prac nad nimi będziemy informować na bieżąco.
Warto nadmienić, że murale wykonuje wywodzący się z Mielca Wojciech Rokosz. Został on zatrudniony przez Stowarzyszenie do wykonania poprzednich projektów i ze względu na bardzo dobrą jakość dotychczasowych prac współpraca z artystą jest kontynuowana. Rokosz jest jednym z najlepszych w Polsce artystów specjalizujących się w tego typu pracach.