W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia

„Odszedł jeden z największych artystów w dziejach muzyki” – wspomnienie Krzysztofa Pendereckiego [FOTO]

Krzysztof Penderecki był wybitnym kompozytorem, dyrygentem oraz pedagogiem. Tworzył koncerty, monumentalne dzieła oratoryjne, opery oraz utwory kameralne i wokalne. 

Wraz ze śmiercią Krzysztofa Pendereckiego dobiegła końca pewna epoka w muzyce polskiej – twierdzą autorytety muzyczne.

Krzysztof Penderecki za swą pracę otrzymał szereg prestiżowych nagród, w tym wielokrotnie Prix Italia czy Nagrodę Grammy. Był też Kawalerem Orderu Orła Białego. Ponad 40 uczelni na całym świecie nadało mu tytuł Doktora Honoris Causa. Otrzymał tytuł Honorowego Profesora Petersburskiego Konserwatorium im. N. Rimskiego-Korsakowa. W 2008 roku Penderecki odebrał nagrodę filmową „Orły 2008” za muzykę do filmu Katyń Andrzeja Wajdy. Jego utwory znalazły się w takich filmach jak „Egzorcysta” Williama Friedkina, „Lśnienie” Stanleya Kubricka, „Dzikość serca” Davida Lyncha, „Ludzkie dzieci” Alfonso Cuaróna, oraz „Wyspa tajemnic” Martina Scorsese.

Zmarł w Krakowie. Miał 86 lat.

Muzyk urodzony w 1933 roku w pobliskiej Dębicy posiadał liczne związki z naszym miastem. Przez krótki czas nawet mieszkał w Mielcu. Po wojnie związany z rodziną Bergerów – mieleckich lekarzy, których gościł czasem w swoim słynnym dworku w Lusławicach z najpiękniejszym ponoć w Polsce ogrodem, który był pasją Maestra. W wyborach w 2015 r. na Prezydenta RP zasiadał w honorowym komitecie poparcia Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Penderecki występował również dwukrotnie w Mielcu podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w 2004 i 2014 roku. 


e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Dni Wampierzowa w tym roku intensywnie Powitały Lato [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

W szpitalu fotele do kangurowania i karmienia noworodków od WOŚP [FOTO]

Wiadomości Mielec

Warsztaty bębniarskie na Rynku i w SCK [FOTO]

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa