W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Informacje

Odznaczenie proboszcza z Wadowic Dolnych [FOTO]

Ksiądz Jacek Naleźny, proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu w Wadowicach Dolnych otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Uroczyste wręczenie odbyło się podczas Mszy św. dziękczynnej za 19 lat jego pracy w parafii. 

Ksiądz Jacek Naleźny funkcję proboszcza pełni od 2003 roku. W związku z zakończeniem tej posługi i przejściem na kanoniczą emeryturę w niedzielę, 7 sierpnia br. w kościele parafialnym pw. św. Franciszka z Asyżu podczas Mszy św. dziękowano za blisko dwie dekady działalności Księdza Proboszcza w Wadowicach Dolnych.

Szczególny wydarzeniem stało się wręczenie Księdzu Jackowi Naleźnemu odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Nadaje się ją osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. W imieniu Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pana Profesora Piotra Glińskiego odznaczenie wręczył Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Fryderyk Kapinos. 

W okolicznościowym wystąpieniu poseł Kapinos mówił m.in. o działalności Księdza Naleźnego w parafii Wadowice Dolne. – W 2003 roku został Ksiądz skierowany do parafii pw. św. Franciszka z Asyżu. Rozpoczął się wówczas kolejny etap drogi kapłańskiej, który jak dziś wiemy trwał blisko dwie dekady. Z tej perspektywy możemy go ocenić jako niezwykle owocny i bogaty w wiele wydarzeń. Przepełniony z jednej strony rozwojem życia duchowego parafii, a z drugiej troską o jej sprawy doczesne. Na wyróżnienie zasługuje otoczenie szczególną opieką miejscowego, zabytkowego kościoła parafialnego. Za przyczyną Księdza Proboszcza przeprowadzonych zostało przy nim szereg prac, które poprawiły jego stan techniczny oraz podniosły estetykę i walory architektoniczne. Te skuteczne działania są spełnieniem oczekiwań Parafian i pokładanych w Księdzu nadziei oraz źródłem uznania zarówno lokalnej społeczności, jak również mieszkańców regionu oraz odwiedzających Parafię gości – wskazywał.

Poseł dodał również, że odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” została Księdzu Jackowi Naleźnemu nadana na wniosek mieszkańców Wadowic Dolnych. Jedną z inicjatorek złożenia wniosku o odznaczenie Księdza Naleźnego była Zofia Midura, prezes Stowarzyszenia Folklorystycznego „Wadowiacy”. Kapela „Wadowiacy” swoim występem ubogaciła niedzielną liturgię oraz okoliczność nadania odznaczenia.

Ksiądz Jacek Naleźny urodził się 30 czerwca 1952 roku w Tarnowie. Świadectwo dojrzałości uzyskał w 1971 roku. Następnie kształcił się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1977 roku w Tarnowie. Jak wikariusz pracował w parafiach: w Brzesku ( w latach 1977 – 1980); w Szczepanowicach (1980 – 1983);  pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu (1983 -1991); w Kolbuszowej ( 1991 – 1992); pw. św. Mateusza w Mielcu ( 1992 – 1993). W 1993 roku został wyznaczony na funkcję proboszcza parafii w miejscowości Skrzyszów koło Dębicy. Funkcję tą pełnił 10 lat. W 2003 roku został proboszczem parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Wadowicach Dolnych. 

Otrzymał kościelne wyróżnienia Expositorium Canonicale oraz Rochettum et Mantolettum. Odznaczony brązowym  medalem IN CARITATE SERVIRE  za wsparcie działań charytatywnych Caritas Polska. Dekanalny referent misyjny w dekanatach Pustków – Osiedle i Radomyśl. Członek V Synodu Diecezji Tarnowskiej (od 2018).

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Za jazdę rowerem z 0,5 promila alkoholu, mandat to 2500 złotych!

Wiadomości Mielec

SP 3 czwartą szkołą Podkarpacia [FOTO]

Wiadomości Mielec

W szpitalu profilaktyczne badania na raka płuc [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa