W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia Informacje Inne i charytatywne

Ogłoszenie Europejskiego Drzewa Roku 2021 i konferencja „Planting for the Future” – zapraszamy na relację online

W środę 17 marca o godzinie 15.00 zapraszamy wszystkich przyjaciół drzew do oglądania transmisji online z ogłoszenia wyników konkursu Europejskie Drzewo Roku 2021. Nasza polska kandydatka do tego zaszczytnego tytułu to Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej, która wygrała polską edycję konkursu Drzewo Roku 2020 organizowanego przez Klub Gaja. W tym roku wydarzenie poprzedzi konferencja internetowa „Planting for the Future”, której celem jest opracowanie różnych propozycji zaangażowania Europejczyków w posadzenie 3 miliardów drzew do 2030 roku, zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu.

Rywalizacja o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2021 trwała przez cały luty na stronie https://www.treeoftheyear.org/ .W konkursie wzięło udział 14 drzew z 14 krajów Europy. Lipa św. Jana Nepomucena rośnie od 150 lat samotnie na skraju wsi w sąsiedztwie rozległych pól, dając cień pracującym w polu i przechodzącym tędy wędrowcom. Swoje imię lipa otrzymała od św. Jana Nepomucena – patrona powodzian, który w jej pobliżu ma swoją kapliczkę. Drzewo od lat stanowi natchnienie dla lokalnych artystów, a także zjednoczyło społeczność lokalną w sprawie ustanowienia go pomnikiem przyrody.

Wyniki głosowania internautów na Europejskie Drzewo Roku 2021 poznamy już w najbliższą środę. Połączmy się z miłośnikami drzew w całej Europie i świętujmy razem piękno i wyjątkowość tegorocznych zwycięzców. Wydarzenie odbywa się pod patronatem posłów do PE Luděka Niedermayera i Michała Wiezika.

Oglądaj w środę 17 marca o godz.15.00. Transmisja online TUTAJ >>>

3 miliardy drzew do 2030 roku! Taki jest cel Komisji Europejskiej, zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Jak to osiągnąć i z kim połączyć siły? Zapraszamy na wyjątkową konferencję internetową „Planting for the Future”. Wydarzenie organizowane jest pod patronatem ministra spraw zagranicznych Tomáša Petříčka, przedstawione przez Komisarza Europejskiego Virginijus Sinkevičius i przy wsparciu Škoda Auto.

Oglądaj w środę 17 marca o godz.13.00. Transmisja online TUTAJ >>>

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W ciągu ostatniej dekady konkurs zgromadził już ponad 1000 drzew – świadków naszej europejskiej historii i ponad 1000 społeczności lokalnych dumnych ze swoich skarbów przyrody, a także rzesze miłośników drzew na całym świecie. W Polsce co roku konkurs Drzewo Roku  organizuje Klub Gaja. W ten sposób chcemy zwracać uwagę na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.

 pozdrawiam serdecznie i trzymamy kciuki za nasze drzewo!

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa