W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia Imprezy masowe i koncerty

Ojczyzna w potrzebie…obchody 100-lecia BITWY WARSZAWSKIEJ

Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej, przygotowane przez Samorządowe Centrum Kultury, będą miały mają dwie odsłony. Pierwsza część – widowisko słowno-muzyczne -odbędzie się 15 sierpnia w parku za siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Kusocińskiego 2), druga – wystawa, spektakl i widowisko plenerowe – zaplanowana została na  29 sierpnia w Parku Oborskich (ul. Legionów 73). 

15 sierpnia w widowisku słowno-muzycznym „Ojczyzna w potrzebie” wystąpią m.in. Mielecka Orkiestra Dęta, Chóry Towarzystwa Śpiewaczego „Melodia”, Chór „Pasjonata” Gminnego Ośrodka Kultury w Padwi Narodowej, Grupa Teatralna „Antrakt” i Grupa Teatralno-Kabaretowa „Senior Show”. Inscenizacja odbędzie się w parku za biblioteką 15 sierpnia, o godz. 19.

Na drugą część obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej zapraszamy do Parku Oborskich na 29 sierpnia o godz. 17.  Publiczność weźmie udział w otwarciu wystawy plenerowej, na której zaprezentujemy sylwetki mielczan walczących w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. w różnych jednostkach Wojska Polskiego. Wśród nich będą zarówno żołnierze zawodowi, jak i ochotnicy, wywodzący się z różnych warstw społecznych, w różnym wieku. Wszystkich łączyć będzie jedno – fakt, iż byli najdzielniejszymi z dzielnych, za co zostali uhonorowani najwyższym polskim odznaczeniem – Krzyżem Virtuti Militari. 

Kolejnym punktem będzie inscenizacja w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Przemyśla przy wsparciu ochotników ze Stowarzyszenia Społeczno-Edukacyjnego „Orzeł Biały – Strzelec” oraz Stowarzyszenia Teatralnego „Proscenium”. Mielczanie obejrzą inscenizację wtargnięcia bolszewików do Pałacyku Oborskich, rabacji dworu, a w finale – atak polskiej piechoty na zaskoczonych wrogów i oswobodzenie więźniów.

W programie obchodów jest także spektakl teatralny.

Zapraszamy na obie części obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej. 

Zobacz też...