W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje Materiały promocyjne

Okna wizytówką domu. Jak nie żałować wyboru?

Pozwalają nie tylko wyjrzeć na zewnątrz, czy doświetlić pomieszczenie. Okna mogą być ważnym detalem architektonicznym budynku, jego wizytówką i prawdziwą ozdobą.

Efektowne, duże powierzchnie przeszklone optycznie powiększają wnętrze, a z zewnątrz nadają bryle obiektu charakteru. Jeśli dopiero jesteśmy na etapie wyboru stolarki, na co zwrócić uwagę?

Okna – ile, i jak duże?

To może wydawać się banalne, ale liczba i wielkość okien w domu jest sprawą mocno indywidualną. Poza normami narzuconymi przez przepisy budowlane, możemy popuścić wodze fantazji – okna mogą stanowić „szklaną ścianę”, będąc dominującym elementem salonu. Z drugiej strony – niewielkie, lecz stylowe okna Tarnowskie Góry będą idealne do takich pomieszczeń jak np. łazienka.

Zbyt duża liczna okien mocno zwiększy koszt budowy. Pamiętajmy także o eksploatacji – więcej okien to większe ryzyko ewentualnych strat ciepła.

Okna na lata

Chociaż w większości przypadków nie ma technicznych przeciwskazań przed wymianą okna na nowe, zwykle czas ich eksploatacji liczy się w dekadach. Dlatego decyzja o wyborze konkretnych produktów powinna być przemyślana.

Zwróćmy uwagę na parametry – zwłaszcza takie jak współczynnik przenikania ciepła, czy zastosowane technologie. Markowe okna zwykle wykonane są z komponentów wysokiej jakości. Dotyczy to zarówno konstrukcji – czyli profili – ale także dodatków w postaci okuć i uszczelek.

Na jakość okna wpływa nie tylko materiał z którego jest wykonana rama i skrzydło, ale także jakość pozostałych elementów. Istotne jest szczególnie szkło, przez które będziemy spoglądać każdego dnia. Szyby nie mogą zniekształcać obrazu, ale ich zadaniem jest także izolowanie nas od świata zewnętrznego. Współcześnie stosuje się szklenie trzyszybowe, co pozwala poprawić parametry energetyczne a także akustyczne.

Plastik, czy drewno?

Zdecydowana większość montowanych obecnie okien to te wykonane z PVC. Ten materiał cechuje się dużą odpornością na warunki atmosferyczne, jest dobrym izolatorem a także dobrze znosi upływ czasu. Na rynku dostępne są profile okienne o zróżnicowanej liczbie komór wewnętrznych. Im więcej komór w profilu, tym lepsze właściwości, ale i wyższa cena.

Alternatywną są okna drewniane – nieporównywalnie bardzie efektowne pod względem wizualnym i nie ustępujące jeśli chodzi o właściwości użytkowe. Drewniana stolarka sprawdzi się zarówno w starych wnętrzach, jak i w nowoczesnym budownictwie. Niezaprzeczalną zaletą okien z drewna jest ich wpływ na klimat we wnętrzu – drewno przepuszcza minimalne ilości powietrza, zapewniając naturalną mikrowentylację, często bez konieczności stosowania odrębnych nawiewników.

Przy wyborze okien nie powinniśmy zapominać o mniej znanych parametrach stolarki, takich jak np. wodoszczelność. Tę cechę docenią szczególnie osoby mieszkające w rejonach, w których często występują wichury połączone z opadami deszczu. 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Policjanci schwytali dwa agresywne psy

Wiadomości Mielec

Złote Gody seniorów w Mielcu [FOTO]

Wiadomości Mielec

Mielecka szkoła Ambasadorem Parlamentu Europejskiego

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa