W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

„Ostrów Lednicki. U źródeł chrześcijaństwa w Polsce” – SCK zaprasza

Wystawa przygotowana z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski we współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Ostrów Lednicki to jeden z ważniejszych grodów z czasów tworzenia się państwa Piastów. To tutaj Mieszko l zbudował swój pałac z książęcą kaplicą, którą wyposażył w urządzenia do chrztu (baseny). To jedyne takie obiekty chrzcielne z obszaru Polski.

Tutaj również wzniósł on kolejny sakralny obiekt – kościół pełniący (obok katedry w Poznaniu) funkcje grobowego kościoła dynastycznego. Dostęp do tej książęcej i królewskiej rezydencji, bronionej potężnymi umocnieniami, możliwy był dzięki dwóm mostom (ponad 600 m długim).

Wyniki badań archeologicznych wskazują, że w przypałacowym kościele Mieszka l odbywały się ceremonie chrzcielne, zatem teza łącząca historyczny akt chrztu tego władcy z Ostrowem Lednickim znalazła w ich świetle istotne umocowanie.

Wystawa czynna 21 kwietnia – 20 maja 2016, Centrum Wystawiennicze Domu Kultury SCK

wernisaż 21 kwietnia br. godz. 18.00

Grupy zorganizowane, prosimy kontaktować się telefonicznie (17 583 56 39) lub mailowo ([email protected]) z Działem Organizacji Imprez i Wystaw Artystycznych Domu Kultury SCK.

 

plakat_lednica

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Przez 9 lat był na wszystkich lekcjach w szkole

Wiadomości Mielec

Mielecka ortopedia poszerza ofertę [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Jechał motocyklem pod prąd. Miał ponad 2 promile

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa