Ponad 270 metrów kwadratowych, w tym 12 miejsc noclegowych, 8 miejsc dla kobiet w schronisku oraz ogrzewalnia – tak prezentuje się oddana do użytkowania pierwsza w Mielcu noclegowania, która działać będzie przy Schronisku dla Bezdomnych im. Św. Brata Alberta w Mielcu.
Oficjalnego otwarcia dokonał dziś (14 stycznia) Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski wraz z Zastępcą Prezydenta Mielca Pawłem Pazdanem oraz Kierownik Schroniska Alicją Krogulec. Poświęcenia obiektu dokonał Ksiądz Dziekan Janusz Kłęczek.
Podczas uroczystego otwarcia obecni byli także Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Agata Ćwięka, Naczelnik Wydziału Inwestycji Andrzej Jędrychowski, Komendant Straży Miejskiej Arkadiusz Misiak, a także Grażyna Cieszyńska Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielcu.
– To jest historyczna chwila – mówi Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski. – W Mielcu dotychczas nie było noclegowani, ani ogrzewalni dla osób potrzebujących, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, dlatego to naprawdę ważne wydarzenie. Funkcjonowanie takiego miejsca może przyczynić się do uratowania komuś życia lub zdrowia – dodaje Prezydent.
– Idea powstania takiego miejsca powstała już kilka lat temu. Pomysł ten zrodził się z potrzeby solidarności z osobami bezdomnymi – tłumaczy Kierownik Schroniska Alicja Krogulec. – Tegoroczna zima jest dla nas łaskawa, ale bywało, że nasze schronisko pękało w szwach, nie mieliśmy miejsca by wszystkim pomóc, niemniej jednak staraliśmy się to robić. Uważam, że powstanie takiej placówki, z inicjatywy władz miasta, za co jestem bardzo wdzięczna, jest humanitarnym oddźwiękiem dla ludzi, którzy potrzebują pomocy – mówi Kierownik.
Obiekt składa się z dwóch części – jednokondygnacyjnego pawilonu mieszczącego noclegownię i części dwukondygnacyjnej mieszczącej pomieszczenia mieszkalne i techniczno-gospodarcze. Powierzchnia użytkowa nowego schroniska wraz z noclegownią to 270,27 metrów kwadratowych, w tym parter 183,59 metrów kwadratowych a piętro 86,68 metrów kwadratowych.
– W budynku znajdują się pomieszczenia typowo noclegowe, sanitarne, ale i pralnia, świetlica, ogrzewalnia. Z takich ciekawostek, budynek składa się z dwóch części: wyższej i niższej. Na niższej części został zaprojektowany i wybudowany dach zielony, znajdują się tam rośliny płożące, co przyczynia się do tego, by nasze miasto było bardziej ekologiczne oraz by sam budynek miał aspekt ekologiczny – zaznacza Prezydent Paweł Pazdan. – Koszt inwestycji to 1 410 619,32 zł – mówi Prezydent Pazdan.
Noclegowania czynna będzie przez cały rok, przez 7 dni w tygodniu, w godzinach: od 1 października do 31 marca od 18.00 do 8.00, natomiast od 1 kwietnia do 30 września od 19.00 do 7.00. Z tymczasowego schronienia mogą skorzystać osoby bezdomne bez wcześniejszego zgłoszenia takiej potrzeby. Warunkiem jest wyłącznie wolne miejsce w ośrodku. Osoba korzystająca z miejsca do spania, ma także możliwość wziąć prysznic oraz wymienić odzież lub zdezynfekować ją w przypadku braku możliwości jej wymiany.
Znajdujące się na piętrze schronisko dla kobiet świadczy usługi przez cały rok, siedem dni w tygodniu. Poza całodobową możliwością przebywania w schronisku, do dyspozycji osób potrzebujących jest także pomieszczenie kuchenne do samodzielnego przygotowania posiłku.