21 sierpnia 2018, 17:36
Slider
Image default
Historia Informacje Materiały video

Otwarcie wystawy poświęconej COP w gmachu Sejmu RP [VIDEO]

8 listopada z inicjatywy Agencji Rozwoju Przemysłu na w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej przy ul. Wiejskiej odbyło się otwarcie wystawy „80-lecie COP. Od Centralnego Okręgu Przemysłowego do Specjalnych Stref Ekonomicznych”.

Wystawa opowiada historię COP – kluczowego projektu ekonomicznego II Rzeczypospolitej. Był to pierwszy kompleksowy, ponadregionalny program gospodarczo-zbrojeniowy realizowany przez rząd II RP w latach 1936-1939. Dziś idea ta powraca w postaci Specjalnych Stref Ekonomicznych, będących współczesną kontynuacją COP.

Warto zaznaczyć, iż 8 czerwca br. Sejm uczcił uchwałą 80. rocznicę rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Prezentowane na wystawie firmy swoimi tradycjami nawiązują do największego planu II Rzeczpospolitej. W uroczystym otwarciu udział wziął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Wśród zaprezentowanych na wystawie firm znalazły się spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Zakłady Metalowe Dezamet, Fabryka Broni Łucznik w Radomiu oraz Huta Stalowa Wola. Na wernisażu można zobaczyć również samoloty Polskich Zakładów Lotniczych PZL Mielec, produkty Firmy Oponiarskiej „Dębica”, a także firm CellFast, Cerkamed. Większość z firm działa na podstawie zezwoleń na prowadzenie działalności na terenie specjalnych stref ekonomicznych zarządzanych przez ARP S.A.: Euro-Park Mielec i Euro-Park Wisłosan.

Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

 

 

 

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja