W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia Informacje Materiały video

Otwarcie wystawy poświęconej COP w gmachu Sejmu RP [VIDEO]

8 listopada z inicjatywy Agencji Rozwoju Przemysłu na w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej przy ul. Wiejskiej odbyło się otwarcie wystawy „80-lecie COP. Od Centralnego Okręgu Przemysłowego do Specjalnych Stref Ekonomicznych”.

Wystawa opowiada historię COP – kluczowego projektu ekonomicznego II Rzeczypospolitej. Był to pierwszy kompleksowy, ponadregionalny program gospodarczo-zbrojeniowy realizowany przez rząd II RP w latach 1936-1939. Dziś idea ta powraca w postaci Specjalnych Stref Ekonomicznych, będących współczesną kontynuacją COP.

Warto zaznaczyć, iż 8 czerwca br. Sejm uczcił uchwałą 80. rocznicę rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Prezentowane na wystawie firmy swoimi tradycjami nawiązują do największego planu II Rzeczpospolitej. W uroczystym otwarciu udział wziął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Wśród zaprezentowanych na wystawie firm znalazły się spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Zakłady Metalowe Dezamet, Fabryka Broni Łucznik w Radomiu oraz Huta Stalowa Wola. Na wernisażu można zobaczyć również samoloty Polskich Zakładów Lotniczych PZL Mielec, produkty Firmy Oponiarskiej „Dębica”, a także firm CellFast, Cerkamed. Większość z firm działa na podstawie zezwoleń na prowadzenie działalności na terenie specjalnych stref ekonomicznych zarządzanych przez ARP S.A.: Euro-Park Mielec i Euro-Park Wisłosan.

Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

 

 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=hinQBVgBD-4&feature=youtu.be&w=925&h=520]

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa