W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Felietony

P – jak podatki. P – jak populizm? [FELIETON]

Druga sesja „podatkowa” Rady Miasta Mielca  przeszła jakoś tak niepostrzeżenie dla ogółu mielczan. Zajęci wolną sobotą, przy braku bieżącej informacji lokalnych mediów, które skupiły się na obchodach 80 – lecia Fabrycznego Klubu Sportowego, mielczanie ocknęli się po fakcie, już w niedzielę, kiedy na forach internetowych rozgorzała dyskusja, poświęcona naszym wspólnym pieniądzom.

Z kontynuacją w poniedziałek.
Dominowały w dyskusji dwa nurty. No, może trzy.Jeden nurt to milcząca post factum wyniosłość „totalnej mieleckiej opozycji”, czyli klubu PiS. Milcząca, po bardzo przegadanej – jak się okazało – sesji Rady. A sesja była przegadana przez radnych PiS pewnie po to, by mielczanie nie zarzucili im brak dbałości o miasto i interesy jego mieszkańców. A tak będą mogli mówić – walczyliśmy o was. Jak lwy. I nie odpuszczaliśmy. Po to, by przeciętny właściciel mieszkania nie musiał płacić aż 1,22 zł więcej co miesiąc. A właściciel domu, o powierzchni użytkowej 200 m2, czyli mielecki bogacz, nie dopłacał co roku aż 3,16 zł średnio co miesiąc. Popatrzcie sami, warto było walczyć! Ale przegraliśmy, i to nie nasza wina. Tylko prez. Wiśniewskiego, który nie umiał skalkulować właściwie budżetu i chciał zabrać naszym sportowcom. To oczywiście był szantaż, któremu nie mogliśmy się poddać. I wygraliśmy. Jesteśmy moralnymi zwycięzcami tego pojedynku. A w Polsce to się tylko liczy. Nie jakieś durne cyfry.
Fakt, zapomnieli chyba na chwilę o przeszłości. Bo jakby nie patrzeć, to właśnie radni PiS przeforsowali w ubiegłej kadencji tę „sztandarową” inwestycję Mielca, w formie, która może na wiele lat położyć się cieniem na finansach miasta a także, zamiast uratować, pogrąży całkiem mielecki sport.

Przyznajmy – apel Pana europosła o ratowanie mieleckiego sportu poprzez jego finansowanie z budżetu miasta, przy jednoczesnej niechęci radnych PiS do zasilenia tegoż budżetu z podwyżki podatków, wybrzmiał co najmniej mało wiarygodnie. A rady, żeby ograniczyć zatrudnienie w UM, ludzi pracujących tam zresztą za marną kasę, przypominają trochę te o oszczędności na oświetleniu i papierze do drukarek.

Jak by nie nazywać, radni PiS zachowali się jak rasowi populiści, aczkolwiek trudno mi uwierzyć, że mogli postąpić inaczej. W końcu grali przeciwko nie swojemu prezydentowi.

Radni PiS z sąsiedniej gminy najpierw przegłosowali podwyżki dla siebie i wójta, a potem nie było problemów z podniesieniem podatków. Wszak podwyżki trzeba z czegoś sfinansować.

Jak przyjdzie co do czego i zacznie się szukać budżetowych oszczędności, szczególnie tak nośnych medialnie jak obniżanie zatrudnienia i płac w urzędzie, winni postąpić honorowo i zaproponować równocześnie obniżenie sobie diet. Dajcie przykład.
To był jeden nurt, jedna narracja, a właściwie jej brak. Zamilkli po sesji i się nie odzywają.

Drugi to kontynuacja populistycznej narracji, której przewodzi jeden z radnych, nazwijmy go,bardzo na wyrost, niezależnym, a który – jak przewidywałem kilka miesięcy temu – wesprze PiS. I wsparł. Dlaczego to zrobił, nie wiem? Tak czy inaczej wyszedł i na populistę, i na człowieka poszukującego gorączkowo swojego miejsca w mieleckiej polityce.I wygląda, jakby się wstydził swej decyzji i dawał temu wyraz, rozdzierając publicznie „szaty” i labidząc na czym świat stoi, jaka to krzywda się dzieje mielczanom i jacy to źli ludzie (radni) byli przeciwko nim.

W tej narracji uczestniczy większość ludzi wypowiadających się publiczne. Podnoszenie podatków jest oczywiście „be”. Więc ludzie protestują. Ale usług od miasta oczekują. I wcale nie myślą, skąd na to pieniądze. W końcu przez ostatnie 4 lata nauczono ich, że mają dostać. A tu muszą dać. 1,22 zł miesięcznieOczywiście, za chwilę zdrożeje energia, zdrożeją bardzo śmieci. I znowu radni PiS zaprotestują. Bo to przecież wina Wiśniewskiego. Nie rządu.

Już w zawiłości odpisów z PIT nie będę wnikał, bo to i tak nikogo prawie z dyskutujących nie interesuje.
Mniej liczna, ale także znacząca, wypowiadała się za podatkami ta bardziej świadoma część mieleckiego społeczeństwa. Która wie, kto zawinił, kto stoi za podwyżkami, która wie, że pieniądze nie  rosną na drzewach i nie wypadają Wiśniewskiemu z kieszeni.
Dyskusja jest emocjonalna i emocjonująca. Czasami dyskutantom „puszczają” nerwy. Choć nie powinny. Ja przy tej okazji ponownie pochwalę Pana Radnego Ziomka, który nie uległ populizmowi, a może też różnym obietnicom, i zagłosował jedynie racjonalnie, czyli za podwyżką podatków.
Co będzie dalej?

Ano chyba debata budżetowa.Jak wiele populizmu wyleje się wtedy z Sali Jana Pawła II, nikt tego dzisiaj nie wie.Miastu potrzebna jest mądra dyskusja i decyzje mu służące, nie populizm. Idą ciężkie czasy, przed którymi, nie tylko ja, ostrzegano od wielu miesięcy.

A mimo tego obietnice „dostanie za darmo” nadal dawano.
To tak, jakby mówić że są „darmowe  obiady”. W dobrej restauracji. A jak nie ma, to każemy za nie komuś zapłacić. Najlepiej tym, którzy wzbogacili się na krzywdzie ludu pracującego.
Do socjalizmu jest tak blisko, jak nigdy nie było od 30 lat.

Andrzej Talarek


Zobacz też...

1 Komentarzy

TwujStary 27 grudnia 2019 (piątek) at 22:19

Co ci się Dolarek nie podoba, jak sam niedawno pucowałeś się, że trzeba podnieść podatki. Rozdwojenie jaźni?

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa