W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Materiały video

Parada Konna z marszałkiem Piłsudskim [FOTO, VIDEO]

Za nami jubileuszowa, 10. Parada Konna w Żarówce (gm. Radomyśl Wielki) z niepodległościowymi akcentami. W niedzielę oprócz stałych punktów programu miała miejsce inscenizacja przekazania władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną oraz przejazd legionistów i ich komendanta przez wioskę.

Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w kaplicy w Żarówce w intencji Ojczyzny, sprawowana przez proboszcza parafii ks. Eugeniusza Haburę. W tym roku, z racji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy imprezy jedną z głównych ról powierzyli marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Toteż przez wioskę przejechały zaprzęgi z zacnym gościem w pierwszym powozie – Józefem Piłsudskim i prowadzącymi legionistami. Komendant zjechał do Żarówki, by wziąć udział w inscenizacji przedstawiającej przekazanie mu władzy wojskowej przez Radę Regencyjną. Nie obyło się bez pieśni legionowych w wykonaniu uczniów ze szkoły w Żarówce, które wynagrodziły trud marszałkowi przekazując mu bukiet biało-czerwonych kwiatów. Po występie wypuszczono w niebo sto biało-czerwonych balonów, a dzieci układały puzzle z wizerunkiem Piłsudskiego.

Kadryl, konkursy powożenia i czempionaty
Zanim w konkursach zaprezentowali się woźnice, publika zobaczyła kadryl w wykonaniu uczennic Szkółki Jeździeckiej Stadniny Koni LUNA. Tradycyjnie głównym punktem imprezy są jednak konkursy powożenia. W tym roku odbyły się aż trzy. W konkursie amatorskim zaprzęgów parokonnych koni dużych wygrał Hubert Majkutewicz z luzakiem Julią Majkutewicz. W powozach z końmi małymi triumfował zaprzęg Waldemara Harli z Podborza (gm. Radomyśl Wielki) w składzie Daniel Harla i Dawid Skowron. Po raz pierwszy odbył się też konkurs sportowy zaprzęgów parokonnych, w którym triumfował Stanisław Stasiowki z m. Bieździedza (pow. jasielski) z luzakiem Karoliną Żygłowicz.
W niedzielne popołudnie publiczność zgromadzona w Żarówce mogła także podziwiać 12 klaczy w dwóch czempionatach hodowlanych. Jako pierwsze zaprezentowały się klacze rasy śląskiej. Czempionką została Berta Piotra Dziekana z Woli Mieleckiej. Wśród koni zimnokrwistych tytuł przypadł Bulesie Andrzeja Pelca z Czarnej k. Łańcuta.

Koncertowy wieczór
W trakcie imprezy koncertował zespół Żarowianie, a wieczorem wystąpił Damian Holecki z zespołem. Imprezę zakończyła zabawa taneczna, którą poprowadziła grupa Alamba Band.
Organizatorami Parady Konnej były: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Rada Sołecka w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski i SCKiB w Radomyślu Wielkim oraz OSP w Żarówce.

Patronat nad imprezą sprawował Burmistrz Radomyśla Wielkiego Józef Rybiński.

 

 

 

Przejazd zaprzęgów, legionistów i ich Komendanta przez Żarówkę

#Żarówka 10. #ParadaKonna : przejazd zaprzęgów legionistów i ich Komendanta przez wieś. #GminaRadomyślWielki, #konie #historia #DumnizPolski

Opublikowany przez Gmina Radomyśl Wielki Poniedziałek, 28 maja 2018

 

 

10. Parada Konna Żarówka 27.05.2018

#Żarówka 10. #ParadaKonna : runda honorowa zaprzęgów parokonnych #GminaRadomyślWielki , #konie #horses

Opublikowany przez Gmina Radomyśl Wielki Niedziela, 27 maja 2018

 

 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=8XtSzphTG1M&feature=youtu.be&w=925&h=520]

 

 

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa