W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Informacje Kultura i nauka

Parlament Młodych Rzeczypospolitej Polskiej [FOTO]

Parlament Młodych RP w Mielcu

W czwartek (8 grudnia) Parlamentarzysta Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej V kadencji Kacper Kowalski spotkał się z Prezydentem Miasta Mielca Jackiem Wiśniewskim oraz Zastępczynią Prezydenta Miasta Mielca Adrianą Miłoś w sprawie uchwał podjętych na posiedzeniach Parlamentu Młodych RP w ramach tegorocznej kadencji.

CZYM TAK NAPRAWDĘ JEST PARLAMENT MŁODYCH RP?

Parlament Młodych RP to inicjatywa organizacji przez przedstawicieli młodego pokolenia Polek i Polaków parlamentarnych obrad dzieci i młodzieży z całego kraju, zebranych w celu dyskusji nad kluczowymi zagadnieniami świata współczesnego. Misją Parlamentu jest zrzeszanie młodych Polaków poprzez pomoc w przygotowaniu do życia w społeczeństwie obywatelskim, naukę umiejętności rzetelnego i merytorycznego formułowania argumentów oraz nabycia podstawowych umiejętności debatowania w formie parlamentarnej. Pierwsze obrady Parlamentu odbyły się 1 czerwca 2018 r. na Uniwersytecie Warszawskim w związku z odwołaniem, a następnie przesunięciem na wrzesień, przez ówczesnego Marszałka Sejmu RP XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

CZYM ZAJMUJE SIĘ PARLAMENT?

Parlament Młodych RP to inicjatywa stworzona oddolnie przez dzieci i młodzież z całej Polski, którym na sercu leży wzmocnienie ich głosu w polskiej przestrzeni publicznej oraz działanie z szacunkiem i ponad wszelkimi podziałami. Rezultatem każdego posiedzenia są podejmowane przez Parlament uchwały, które następnie są przekazywane decydentom na poziomie krajowym i lokalnym. Obrady są organizowane przez działający niezależnie i apartyjnie Zespół Organizacyjny, zaś w samym Parlamencie zasiada około 100 parlamentarzystek i parlamentarzystów w wieku 15-21 lat z całej Polski, wybieranych w drodze otwartej rekrutacji. Wśród osób zasiadających w PMRP nie brakuje ludzi zaangażowanych w młodzieżowych radach i sejmikach przy jednostkach samorządu terytorialnego, młodzieżówkach partyjnych, organizacjach pozarządowych czy innych inicjatywach na rzecz dzieci i młodzieży. Dotychczas odbyło się dziewięć posiedzeń PMRP – ostatnie z nich odbyło się 12 listopada br. w sali posiedzeń Senatu RP.

O CZYM BYŁA ROZMOWA?

Rozmowa odbyła się na temat debaty publicznej, aktywizacji młodych oraz poselskiego projektu uchwały Sejmu w sprawie ustanowienia 19 września Dniem Młodzieżowych Rad i Sejmików przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego. „Nie da się ukryć, że w przyszłości to obecne młody osoby będą rządzić państwem, będą zasiadać w Sejmie, będą samorządowcami, dlatego musimy realnie wspierać młode osoby w partycypacji w życiu społecznym” – mówił Kacper Kowalski.

Spotkanie z Panem Kacprem – Parlamentarzystą Parlamentu Młodych RP – oceniam jako bardzo ciekawe. Doceniam i popieram inicjatywy uchwałodawcze, o których rozmawialiśmy podczas spotkania. Jedna z nich doczekała się szczęśliwego finału i w dniu 15 grudnia br. Sejm RP ustanowił dzień 19 września Dniem Młodzieżowych Rad i Sejmików przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego. Gratuluję Parlamentowi Młodych RP wytrwałości w dążeniu do tego celu. Cieszę się, że młodzi ludzie, tacy jak Kacper, angażują się społecznie. Głos młodych jest dla mnie bardzo ważny i z pewnością nie może być pomijany w debacie publicznej. W trakcie spotkania rozmawialiśmy również o jakości i języku debaty publicznej. Cieszę się, że młodzi zauważają, że ten staje się nieakceptowalny. Byliśmy zgodni co do tego, że brakuje w nim szacunku do drugiego człowieka, poszanowania godności i równego traktowania, a to wyrządza trwałe szkody w życiu społecznym. Zadaniem dorosłych, naszym zadaniem, jest formowanie odpowiednich postaw wśród młodych ludzi, aby w przyszłości potrafili zadbać nie tylko o siebie, ale by tworzyli społeczeństwo obywatelskie. Dlatego też jako samorządowcy wspieramy inicjatywy młodych mielczan i staramy się odpowiadać na ich potrzeby. Trzymam kciuki za działalność młodych parlamentarzystek i młodych parlamentarzystów. Życzę Wam kreatywności i konsekwencji w realizowaniu swoich pomysłów.” – mówiła Zastępczyni Prezydenta Miasta Mielca Adriana Miłoś. 

Autor zdjęć: Jan Mysłakowski – Parlament Młodych RP”

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Potrącenie rowerzysty na rondzie

Wiadomości Mielec

Potrącenie motorowerzysty w Woli Mieleckiej

Wiadomości Mielec

Żołnierze w powiecie mieleckim na ćwiczeniach

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa