Tegoroczne Święto Patrona mieleckiego ZSE – bł. ks. Romana Sitki – zostało połączone z obchodami 100-lecia Niepodległej Polski. Z tej okazji na dziedzińcu szkoły posadzono pamiątkowy dąb.
Uroczystości odbyły się w czwartek, 19 kwietnia. Otworzyła je dyrektor „Ekonomika” Marta Mysona, która podkreśliła istotę roku 2018 – jako setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Głos zabrał następnie Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła. Pokrótce przypomniał on dzieje życia i męczeńskiej śmierci bł. ks. Romana Sitki. – Ksiądz Roman Sitko pokazał wielkość swojego charakteru. Po zbiorowym aresztowaniu osób tworzących tajne studia, wstawił się za uwolnieniem swoich kolegów wykładowców i studentów. Wziął na siebie winę za organizację konspiracyjnych studiów i wypowiedział słynne, wspominane do dziś słowa: „Sam gotów jestem życie oddać, byleby ci profesorowie i klerycy byli wolni”.
Zarówno ten cytat, jak również historia życia i męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Romana Sitki w wymowny sposób korespondują z obchodzoną w tym roku, setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Wolny kraj, w którym dziś żyjemy, jest zasługą takich właśnie wielkich charakterów, gorących serc i wzorowych postaw, jakie prezentował w całym swoim życiu błogosławiony ksiądz Roman Sitko – mówił starosta.
Gratulując szkole zaangażowania w organizację obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, złożył również deklarację dotyczącą przyszłych inwestycji, które mają zostać zrealizowane przy gmachu „Ekonomika”. – Przygotowujemy już dokumentację projektowo – kosztorysową na budowę hali sportowej przy tej szkole. Tak prężnie działającej placówce należy się inwestycja z prawdziwego zdarzenia – mówił Zbigniew Tymuła.
Ważnym elementem obchodów tegorocznego Dnia Patrona było posadzenie pamiątkowego dębu przekazanego szkole przez Nadleśnictwo Tuszyma. Imię dla drzewa wymyślili, w ramach szkolnego konkursu, uczniowie klasy IIB technikum i IIA Zespołu Szkół Zawodowych. Zgodnie z ich pomysłem, na dziedzińcu szkoły rósł będzie „Dąb Niepodległy”.