W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Patron Zespołu Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu uhonorowany Pieczęcią Zasług Obywatelskich

W przeddzień Święta Niepodległości w Pałacu Oborskich odbyła się uroczystość wręczenia medali i statuetek „Pieczęć Zasług Obywatelskich – Sigillum Meriti Civilis”.

Pierwszym nieżyjącym laureatem tego honorowego odznaczenia został bł. ks. Roman Sitko, patron Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu.

Pomysłodawcą i inicjatorem przedsięwzięcia jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu, a jego celem – aktywizacja mieszkańców powiatu mieleckiego w zakresie podtrzymywania, pielęgnowania i kultywowania tożsamości lokalnej.

Środki na wykonanie zadań związanych projektem Towarzystwo pozyskało z programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”, nadzorowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Realizacja tej szlachetnej inicjatywy przebiegała w kilku etapach. Jednym z nich było zgłoszenie kandydata do wyróżnienia – osoby, która swoją działalnością przyczyniła się do rozwoju ziemi mieleckiej, charakteryzującej się wzorową postawą obywatelską i moralną. Zespół Szkół Ekonomicznych w Mielcu wystąpił z wnioskiem o przyznanie tego prestiżowego odznaczenia bł. ks. Romanowi Sitce, który od 2006 r. jest patronem szkoły.

Wniosek do projektu, przy wsparciu dyrektor Marty Mysony, przygotowała Lidia Sasor, przewodnicząca Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Zespołu Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki: Ekonomik. Mielec. Szkoła wystartowała także w konkursie na urzeczywistnienie pomysłów promujących postaćbohaterskiego kapłana, wychowawcy młodzieży i otrzymała od TMZM grant w wysokości 2000 zł. Został on przeznaczony na wykonanie mobilnej wystawy przybliżającej mieszkańcom Mielca budowniczego bursy gimnazjalnej przy ulicy Warszawskiej 1.

Wręczenie medalu i statuetki poprzedziły również szkolenia dla lokalnych liderów projektu. Wzięły w nich udział nauczycielki ZSE: Lidia Sasor i Małgorzata Kamuda. Z kolei uczniowie uczestniczyli w spotkaniach edukacyjnych, podczas których prelegenci prezentowali sylwetki wybitnych osobistości związanych z nasza małą ojczyzną.

Młodzież wysłuchała wykładów dr Jolanty Witek – „Bł. ks. Roman Sitko wzorem i wezwaniem do zaangażowania się w wychowanie młodego pokolenia” oraz mgr. Janusza Halisza – „Rodzina Jadernych – mieleccy fotografowie, społecznicy i patrioci”.

Podsumowaniem całości działań zaplanowanych w ramach realizacji projektu było przyznanie przez Kapitułę „Pieczęci Zasług Obywatelskich”. Aktu wręczenia medalu, statuetki i legitymacji dokonał prezes TMZM Janusz Chojecki w asyście wiceprezesa Zbigniewa Wicherskiego. W imieniu bł. ks. Romana Sitki odznaczenie odebrali dyrektor ZSE Marta Mysona oraz reprezentujący społeczność uczniowską Marcin Urban.

 

Informacja i zdjęcia:

Marta Mysona – dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu

 

506303206

 

838551696

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa