SPR Stal Mielec w mieleckim pogotowiu – kręcili filmik
W ambulatorium Pogotowia Ratunkowego, we współpracy ze Szkołą Ratownictwa Medycznego przy stacji, powstał krótki filmik, w którym wystąpili zawodnik SPR Stal Mielec Michał Chodara oraz pielęgniarka Joanna Drop. To element kampanii zachęcającej do oddawania szpiku kostnego chorym. Materiał niebawem będzie upowszechniać PGNiG Superliga.
– To wszystko w ramach akcji DKMS, w którą włączyliśmy się wraz ze wszystkimi klubami występującymi w PGNiG Superlidze. Niektórzy zawodnicy od zawsze czuli i tego nie kryli, że są po to by pomagać innym. Czasem uratowanie czyjegoś życia, wbrew pozorom, nie jest aż tak trudne, a takiej szansy nie wolno zmarnować. Jednym ze sposobów, aby stać się prawdziwym bohaterem, jest podzielenie się z chorym swoim szpikiem – mówi Paweł Wacławik, prezes SPR Stal Mielec. – Ambasadorzy PGNiG Superligi przez cały październik będą do tego zachęcać – dodaje.
Scenka, którą odegrali w pogotowiu zawodnik Michał Chodara i Joanna Drop, pielęgniarka z mieleckiego pogotowia, miała bardzo prosty scenariusz. Sportowiec podczas badania dowiaduje się od pielęgniarki o możliwości wysłania próbki materiału pobranego w kilka minut z jamy ustnej do DKMS, który znajdzie ewentualne pokrewieństwo z biorcą potrzebującym szpiku. „Pomożesz? Bo możesz! Masz w to genach” – głosi hasło, które Michał Chodara z przekonaniem wygłosił w filmiku.
– Nigdy nie miałam do czynienia ani z kamerą, ani ze sceną, więc nie porywałam się na wielkie dokonania artystyczne, to oczywiste. Po prostu chciałam pomóc, bo jako pielęgniarka, bardzo wierzę w tę akcję. W ogóle idea ratowania życia zawsze jest warta wysiłków, więc zrobiłam co mogłam. Może moja gra aktorska nie była profesjonalna, ale przecież nie to się liczyło – podkreśla Joanna Drop.
Dyrektor pogotowia, Paweł Pazdan, który z kolei ma za sobą przygodę aktorską na scenie teatralnej, był pełen uznania dla początkujących aktorów. – Siłą ich występu była wiara w ideę, którą upowszechniają. Od razu było widać, że to dało im odwagę i pozwoliło zagłuszyć tremę. Jako pogotowie jesteśmy bardzo zadowoleni, że dołożyliśmy małą cegiełkę do budowania wiedzy o dawstwie szpiku – mówi dyrektor stacji.
Jak zostać dawcą?
1. Sprawdź, czy możesz zostać dawcą
Podjęcie świadomej i dobrze przemyślanej decyzji o dołączeniu do bazy potencjalnych Dawców szpiku to już połowa sukcesu, jednak aby to zrobić, należy spełnić pewne kryteria. Dawcą komórek macierzystych z krwi lub szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący powyżej 50 kg.
2. Zarejestruj się
Proces rejestracji nie jest skomplikowany. Trzeba wejść na www.dkms.pl i wypełnić formularz rejestracyjny. W ciągu 2 dni od wypełnienia zgłoszenia, otrzymasz pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do poboru wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Pałeczki (koniecznie dwie) wraz z poprawnie wypełnioną deklaracją, przesyłasz pocztą na adres fundacji. Koszt rejestracji, przesyłki i przeprowadzenie badania zgodności antygenowej HLA potencjalnych dawców jest w całości pokrywany przez Fundację DKMS.
3. Twój bliźniak genetyczny potrzebuje pomocy
Według statystyk Fundacji DKMS, w ciągu 10 lat od rejestracji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanym osób zostaje rzeczywistym Dawcą. Proces poprzedzający oddanie szpiku składa się z trzech etapów. Na początku, zarejestrowana osoba otrzymuje telefon z Fundacji z informacją o bliźniaku genetycznym, który potrzebuje pomocy. Gdy dawca może i wyrazi chęć podzielenia się cząstką siebie, umawiany jest do najbliższej przychodni aby oddać próbki krwi, co umożliwi ostateczne potwierdzenie zgodności genetycznej bliźniaków. Etapem, bezpośrednio poprzedzającym oddanie szpiku są kompleksowe badania, wykluczające wszelkie zagrożenia. Dopełnienie wszelkich formalności, dotyczących badań oraz zwolnienia z pracy lub szkoły, odbywa się we wsparciu Fundacji DKMS.
4. Czas na pobranie komórek macierzystych
Jeżeli w wyniku przeprowadzonych badań, Dawca kwalifikuje się do pobrania, może być ono wykonane na dwa różne sposoby. W 80% przypadków jest to pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej. Wcześniej Dawca przez 4 dni przyjmuje czynnik wzrostu, aby zwiększyć ilość komórek we krwi. Następnie komórki są pobierane poprzez dojścia dożylne, zakładane na ramionach. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim wejściem do organizmu Dawcy. Całość zabiegu trwa około 4 godziny i nie wymaga hospitalizacji.
Kolejną metodą jest pobrane szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Zabieg trwa jedynie godzinę, odbywa się w znieczuleniu ogólnym, dlatego Dawca podlega hospitalizacji od 2 do 3 dni.
W ciągu 48 godzin od pobrania komórek macierzystych, odbywa się przeszczepienie, czyli transfer komórek od Dawcy do Biorcy, które w ramach tzw. „zadomowienia” przenoszone są przez krew w organizmie i samodzielnie umieszczają się w przestrzeni szpiku kostnego Pacjenta.
Czas rekonwalescencji Dawcy po każdym z opisanych zabiegów trwa przeważnie do 5 dni, a szpik ulega całkowitej regeneracji już po około 2-3 tygodniach
5. Misja wykonana – podarowałeś szansę na życie!
Każdemu Dawcy, w zależności od liczby pobrań, przysługuje odznaka „Dawcy Przeszczepu” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”, z którymi wiążą się pewne uprawnienia. Jednak nie to jest w tym wszystkim najważniejsze. Podarowanie szansy na życie jest dobrem samym w sobie, a osoby, które miały okazję przeżyć to na „własnej skórze” mówią o poczuciu ogromnej radości, satysfakcji lub nawet spełnienia. Warto więc poświęcić te kilka minut na rejestrację, bo może na lepsze zmienić życie więcej niż jednej osoby. A przecież nie było tak trudno, prawda?