Tradycją stało się już, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Wojska Polskiego w Mielcu biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego.
Organizatorem Konkursu jest Mazowiecki Kurator Oświaty działający w porozumieniu z właściwymi kuratorami oświaty, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, natomiast patronat nad Konkursem objął Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Stowarzyszenie Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.
W tym roku tematem konkursu był okres historyczny obejmujący lata 1768–1864, od konfederacji barskiej do powstania styczniowego. Konkurs Losy żołnierza …to wieloetapowe, wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie edukacyjno-patriotyczne, obejmujące swym zasięgiem szkoły w całej Polsce. Realizowane jest w czterech etapach i trwa niemal cały rok szkolny, począwszy od etapu szkolnego w listopadzie, przez etap rejonowy (w grudniu) i wojewódzki (w marcu następnego roku), kończąc na zawodach finałowych rozgrywanych tradycyjnie w pierwszym tygodniu czerwca w Warszawie.
W konkursie bierze udział łącznie około kilkunastu tysięcy dzieci i młodzieży. Uczniowie muszą wykazać się szeroką wiedzą nt. dziejów i poszczególnych wydarzeń historycznych, broni i barwy, architektury obronnej, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki, falerystyki, literatury, muzyki i pieśni oraz malarstwa historycznego danej epoki.
W III etapie ( wojewódzkim ) konkursu Szkołę Podstawową nr 3 w Mielcu reprezentowała trójka uczniów z piątych klas- Jakub Kołc, Szymon Drozdowski oraz Aleksandra Śliwińska. Chłopcy uzyskali tytuły laureatów, natomiast Ola została finalistką Konkursu. Jakub Kołc, zdobywając drugą pozycję w województwie w kategorii szkół podstawowych, zakwalifikował się do zawodów centralnych, które rozegrały się w dniach 1-3 czerwca br. w Warszawie.
W tym roku na zawody finałowe do Warszawy przyjechało 36 uczniów szkół podstawowych z całej Polski (w tym jedynie czterech piątoklasistów- min. Jakub).
Pierwszego dnia zawodów finałowych, po uroczystej inauguracji w Muzeum Wojska Polskiego uczniowie rozpoczęli zmagania historyczne w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia. Zagadnienia konkursowe z którymi musiał zmierzyć się Kuba obejmowały następujące tematy: historia oręża polskiego w sztuce (malarstwo, literatura, muzyka, film), geografia militarna oraz broń i barwa.
Drugi dzień zawodów rozpoczęto uroczystością patriotyczną na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, podczas której przedstawiciele organizatorów i młodzież złożyli wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oddając hołd poległym w walkach za wolność Polski. Po uroczystości kontynuowano rozpoczęte poprzedniego dnia zawody, a poszczególne konkurencje (eksponat muzealny, zabytki i obiekty historyczne) rozgrywane były ponownie w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Konkurs zakończyła Uroczysta Gala w Sali Musztry Szkoły Podchorążych w Łazienkach Królewskich. Najwyższe I miejsce w klasyfikacji generalnej uzyskał uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 w Mielcu- Jakub Kołc. Kuba odebrał nagrody oraz gratulacje min. od Wiceministra Macieja Kopcia, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty – Andrzeja Sosnowskiego oraz Dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (wnuka Marszałka Józefa Piłsudskiego) Krzysztofa Jaraczewskiego.
Do konkursu uczniów przygotowywała Barbara Czaja.