W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Pieczęcie Zasług Obywatelskich – Sigillum Meriti Civilis 2021 wręczone [FOTO, VIDEO]

27 listopada 2021 roku podczas wspaniałego koncertu, pieśni patriotycznych z akompaniamentem fortepianowym, okolicznościowego koncertu Orkiestry PSM, odbyło się uroczyste wręczenie tegorocznych Pieczęci Zasług Obywatelskich – Sigillum Meriti Civilis 2021.

Decyzją Kapituły otrzymali je: Józef Witek oraz pośmiertnie Andrzej Kędzior.

Laudacje na cześć obydwóch Laureatów wygłosił przewodniczący Kapituły/Prezes Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej w Mielcu – Janusz Chojecki.

Wręczenia Pieczęci dokonał Przewodniczący Kapituły/Prezes TMZM – Janusz Chojecki  w asyście Wiceprezesów TMZM: Teresy Orczykowskiej oraz Zbigniewa Wicherskiego.

Prezes Janusz Chojecki oznajmił, iż wnioskodawcami tegorocznych Laureatów Pieczęci Zasług Obywatelskich byli: Celina Szymańska – Opiekun Szkolnego Koła CARITAS przy ZST w Mielcu jeśli chodzi o śp. inż. Andrzeja Kędziora oraz Bogdan Bieniek – Przewodniczący Stowarzyszenia NASZ MIELEC jeśli chodzi o Józefa Witka. Dodał także, iż Kapituła Pieczęci wybrała jednomyślnie tegorocznych Laureatów.

W wydarzeniu brało udział wielu samorządowców oraz działaczy społecznych.

Andrzej Kędzior to lwowski poseł parlamentu Austro-Węgier. Inicjator budowy kanału Wisła-Odra-Dniestr, minister robót publicznych.
W 1908 został wybrany posłem do Sejmu Krajowego Galicji z IV kurii wiejskiej powiatu mieleckiego, ponownie w kolejnej kadencji. W 1911 roku wybrany na posła do parlamentu austriackiej części Austro-Węgier. Od 1918 do 1920 był ministrem robót publicznych w rządach Jędrzeja Moraczewskiego i Leopolda Skulskiego. W latach 1919–1922 był posłem na Sejm, a w latach 1922–1927 senatorem.

Został odznaczony orderem Polonia Restituta z gwiazdą, a także wieloma odznaczeniami austriackimi, rosyjskimi i niemieckimi. W 1925 r. Politechnika Warszawska i Politechnika Lwowska nadały mu doktoraty honorowe.

Zmarł 17 stycznia 1938 roku w Krakowie. Został pochowany w Mielcu.

Odznaczenie w jego imieniu odebrał 94-letni bratanek laureata – Józef Kędzior.

Józef Witek wraz z towarzyszącą mu rodziną odebrał odznaczenie osobiście. W słowach podziękowania nie krył wzruszenia z faktu przyznania obywatelskiej Pieczęci Zasług.

Tegoroczny laureat pieczęci to postać powszechnie znana w Mielcu od wielu lat, lokalny kronikarz historii Mielca autor Encyklopedii Mielca, działacz społeczno – kulturalny pomysłodawca min. Dni Mielca.

Odznaczenia honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrał także Piotr Pszeniczny mielecki rzeźbiarz i malarz z Klubu Środowisk Twórczych TMZM z okazji 40-lecia Klubu. W imieniu Wicepremiera Rządu RP i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Prof. Piotra Glińskiego oraz w imieniu Posła na Sejm RP-Fryderyka Kapinosa, to prestiżowe odznaczenie wręczył Laureatowi Dyrektor Biura Poselskiego Posła Fryderyka Kapinosa w Mielcu – Kamil Kagan.

Gratulacje wszystkim odznaczonym m.in. składali:  Posłanka na Sejm RP – Krystyna Skowrońska, Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Fryderyka Kapinosa w Mielcu – Kamil Kagan,  Wicestarosta Mielecki – Andrzej Bryła, Przewodniczący Rady Miejskiej – Bogdan Bieniek,  Zastępcy Prezydenta Miasta Mielca: Paweł Pazdan oraz Adriana Miłoś, Opiekunka Koła Caritas przy ZST w Mielcu-Pani Celina Szymańska.

Uroczystość uświetnili swoimi mini recitalami: wokalistka Ziemi Mieleckiej o pięknym sopranie- absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi – Karolina Szymańska-Maziarz, która wykonała kilka klasycznych arii operowych, a akompaniował Jej na fortepianie Jej Profesor z Łódzkiej Akademii Muzycznej – Piotr Saciuk, a także mini koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli PSM I i II Stopnia w Mielcu, który został przygotowany specjalnie na tę uroczystość przez Dyrektora Szkoły – dr Ryszarda Kuska, który jako dyrygent  wspaniale poprowadził chór i orkiestrę. W roli konferansjera wystąpiła  pedagog Szkoły – Renata Wrażeń, która przygotowała także chór projektowy.

Obydwa  artystyczne występy zostały owacyjnie przyjęte przez uczestników Gali.

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Relikwie rodziny Ulmów w Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej [FOTO]

Wiadomości Mielec

Dachowanie bmw w Padwi Narodowej

Wiadomości Mielec

Cztery pory roku w gminie Mielec – konkurs fotograficzny [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa