W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Informacje Materiały video

Pielgrzymi rowerowi w Przecławiu [FOTO, VIDEO]

Z Rzeszowa do Czestochowy zmierza rowerowa pielgrzymka. Jedną z miejscowości, które mijają rowerzyści, jest Przecław i tu na rynku jak co roku organizują postój.

Pierwszy etap kończy się w prastarej Wiślicy i to jest około 130 km. Drugi etap, o długości też około 130 km zakończy się w Olsztynie. Trzeci etap o długości około 20 km. zakończy pielgrzymkę na Jasnej Górze. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Wszystko postawiłem na Maryję”.
Każdy uczestnik w drogę wyrusza z własnymi intencjami. Pielgrzymi, w sumie ponad 100 osób, mają do pokonania prawie 280 km. Rowerzyści są podzieleni na pięć grup. Organizatorem jest Podkarpackie Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe rzeszowskiej Solidarności.

Rzeszowska Pielgrzymka Rowerowa im. Św. Krzysztofa to najstarsza taka wyprawa w Polsce. Do Częstochowy planują dojechać w sobotę, ok. godziny 19., tak, aby wziąć udział w Apelu Jasnogórskim.

Wprawdzie robi się gorąco, ale jedzie się przyjemnie, wiatr mamy w plecy. Niedawno minęliśmy Łączki Kucharskie. Nastroje są dobre. Nie ma jeszcze godziny 13., a dojechaliśmy do Przecławia, więc wszystko idzie zgodnie z planem – mówi organizator pielgrzymki.

Jadąc się na rowerach, pielgrzymi promują zdrowy tryb życia.

Najstarszymi uczestnikami rowerowej pielgrzymki z Rzeszowa są 78-letni Mieczysław Długosz (był 13 razy) i Trojnar Jan – 74 lata, (był 22 razy). Najmłodsi to: Oliwia Spaczyńska – 17 lat, jedzie 8 raz i jej brat Ksawery – 10 lat, jedzie po raz pierwszy. Kacper Jarmugiewicz – 14 lat jedzie drugi raz, Filip Grela i Jakub Zajchowski – po 16 lat i jadą po raz piąty. Bliźniacy: Jagoda i Mikołaj Wojnarowscy mają po 16 lat i jadą po raz pierwszy.

Wśród pielgrzymów są osoby z Dynowa, Przysietnicy, Błażowej, Gorlic, Strzyżowa, Ropczyc, Sędziszowa Młp, Kolbuszowej, Jeżowego, Raniżowa, Dębicy, Rzeszowa i okolic.

Początek rowerowych pielgrzymek do Częstochowy z Rzeszowa wziął się z podziękowania za wybór Kardynała Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II. Dokonał tego w 1979 r. samotnie mieszkaniec Słociny, obecnie dzielnicy Rzeszowa, były pracownik WSK ,,PZL–Rzeszów” i działacz „Solidarności” Marian Celek, który zmarł w ubiegłym roku – wspominają uczestnicy.

Zobacz też...