W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje Kultura i nauka

Pierwsi w Polsce. Sześć operacji z wykorzystaniem robota da Vinci, w jednej dzień [FOTO]

W Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1
im. F. Chopina w Rzeszowie odbyło się wczoraj (24.09.2021) aż sześć operacji z wykorzystaniem dwóch systemów robotowych da Vinci. To precedens w skali całego kraju – rzeszowski szpital jest pierwszą jednostką w Polsce, w której zabiegi w jednym czasie wykonano przy użyciu dwóch robotów.

W ciągu jednego dnia u pięciu pacjentów cierpiących na nowotwór gruczołu krokowego wykonano operacje radykalnej prostatektomii. Najmłodszy spośród operowanych ma 59 lat, a najstarszy 74. Także po raz pierwszy w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej z robotem da Vinci u młodego, tylko 43-letniego mężczyzny został usunięty guz nerki w granicy zdrowych tkanek z zachowaniem narządu. Każdy z zabiegów trwał od 1,5 do 2 godzin. Operacje wykonał dr Paweł Wisz – kierownik centrum
w Rzeszowie przy udziale urologów, doświadczonych operatorów da Vinci: dr. Stefano Puliattiego  – szefa Kliniki Urologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Modenie (Włochy) i dr. Rubena de Groote ze Szpitala w OLV w Aalst (Belgia).  We wszystkich zabiegach operatorzy wspierani byli przez przeszkolony 4-osobowy zespół lekarski, 6 instrumentariuszek Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej oraz 2 lekarzy anestezjologów i 2 pielęgniarki anestezjologiczne z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Zagraniczni lekarze to wykwalifikowani proktorzy na co dzień pracujący w ośrodkach specjalizujących się w chirurgii robotycznej w urologii i odpowiadający za szkolenie innych specjalistów z tego zakresu w Europie. 

Celem przedsięwzięcia jest prezentacja działania wyspecjalizowanego centrum robotycznego, wydajności i możliwości jakie daje leczenie nowotworów chirurgią wspieraną przez systemy robotyczne – wyjaśnia dr Wisz. – Tak jak dziś pracujemy działają ośrodki robotyczne na całym świecie. Standardem jest więcej niż dwa urządzenia w jednoczesnej pracy, a więc jeszcze większe możliwości i szybszy dostęp pacjenta do leczenia. 

Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie w maju br. rozpoczął realizację procedur robotycznych w ramach efektywnego ekonomicznie modelu współpracy z zewnętrzną firmą. Narzędzia do operacji finansowane są z dotacji udzielonej szpitalowi przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Drugie urządzenie zostało bezpłatnie udostępnione przez dystrybutora systemów na Polskę – firmę Synektik. 

– Działania samorządu na rzecz wprowadzenia procedur robotycznych w regionie rozpoczęły się już
w 2015 roku i cieszę, że dzisiaj widzimy i pokazujemy model o standardzie, do którego chcemy zmierzać. To co robimy jest spójne ze Strategią rozwoju województwa Podkarpackie 2030 i regionalną inteligentną specjalizacją Jakość życiamówi wicemarszałek Piotr Pilch. – Obok lotnictwa
i kosmonautyki, motoryzacji i IT stawiamy na technologie w medycynie. W projekcie Regionalnej Strategii Innowacji jako kluczowe dla jakości życia zidentyfikowaliśmy między innymi zaawansowane rozwiązania oparte na robotyce i roboty medyczne. Idziemy za postępem i takich planów jest więcej.

Warunkiem wykonania tak dużej liczby operacji w ciągu jednego dnia jest dobrze zorganizowany blok operacyjny, świadoma i zsynchronizowana praca całego personelu, a także odpowiedni podział zadań. Kluczowymi elementami gwarantującymi zaprezentowane po raz pierwszy możliwości centrum robotycznego są doświadczenie i przygotowanie operatora. Gwarantują zmniejszenie czasu trwania zabiegów do minimum i redukują ryzyko wystąpienia powikłań, dzięki czemu pacjent szybko opuszcza szpital. To najważniejsze korzyści dla pacjentów, które chce osiągnąć medycyna dzięki zastosowaniom takich innowacji. 

Intensywny proces szkolenia operatorów da Vinci trwa kilka miesięcy. Następnie operator zdobywa doświadczenie na prostszych etapach zabiegów pod okiem uprawnionego do szkolenia lekarza. Jednym z czynników, który dziś w Polsce warunkuje rozwój chirurgii robotycznej jest jednak dostęp do kadry i ośrodków szkolących. Województwo podkarpackie ma na szczęście kompetencje na miejscu – kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej dr Paweł Wisz to jedyny w kraju chirurg uprawniony do szkolenia innych lekarzy w zakresie urologii robotycznej. Wykonał już blisko 1000 operacji z systemem da Vinci.

Nowotwory urologiczne, a zwłaszcza leczenie raka prostaty, to jeden z kilku obranych przez nas kierunków rozwoju – powiedział dr Janusz Ławiński, dyrektor szpitala. – Potrzeby pacjentów w tym zakresie pokazała frekwencja ostatniej Białej Soboty zorganizowanej w szpitalnym Podkarpackim Centrum Leczenia Raka Gruczołu Krokowego. W ciągu kilku godzin skonsultowaliśmy ponad 300 pacjentów z grup ryzyka i podejrzeniami nowotworu.

Także wczoraj (24.09.2021) w stolicy Podkarpacia spotkało się konsorcjum kliniczno-naukowe złożone z trzech szpitali klinicznych z terenu kraju realizujących procedury robotyczne, którego zadaniem jest działanie na rzecz rozwoju chirurgii wspomaganej przez roboty i włączenia tych procedur do świadczeń gwarantowanych. Do Rzeszowa na merytoryczne spotkanie przyjechali specjaliści z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 PUM w Szczecinie, a jednym z dyskutowanych tematów będzie znaczenie doświadczenia i przygotowania lekarzy operujących systemem da Vinci.

W Polsce działa 16 ośrodków robotycznych, które tylko w pierwszym kwartale wykonały 415 zabiegów, tj. 57% więcej niż rok wcześniej. Nasz ośrodek, działający od maja b.r. wykonał 71 operacji.

  


e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Spotkanie z nieletnimi w Ośrodku Kuratorskim

Wiadomości Mielec

Oficjalne wyniki PKW wyborów samorządowych 2024 w Mielcu

Wiadomości Mielec

Dwaj mężczyźni usłyszeli zarzuty posiadania narkotyków

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa